A tenisz az egyik legnépszerűbb, ütővel játszott sportágnak számít. A négy Grand Slam legfontosabb mérkőzéseire minden évben elkelnek a jegyek. Sokan mondják, hogy a tenisz nem az átlagemberek sportja, és mélyen a zsebbe kell nyúlni hozzá.
A kezdetek
A tenisz ősének egy francia labdajátékot, a jeu de paume-ot tekintjük, amely meglepő módon végül Angliában lett igazán népszerű. Akkoriban az arisztokrácia által űzött mozgásforma volt, de a legendák szerint egyes királyok, például V. Henrik vagy VIII. Henrik is előszeretettel játszotta, innen az elnevezés, hogy „a királyok sportja”. A hivatalos megnevezés eredete is érdekes. Akkoriban, amikor a franciák ütőlabdajátékot játszottak, az adogató gyakran elkiáltotta magát, amikor odaütötte a labdát ellenfelének: Tenez! (Fogja!) A tenir ige felszólító alakját a korabeli franciában ‘tenéc’-nek ejtették. Később, amikor az angolok átvették a játékot, ezt a szót „tenis”-nek hallották. Ebből alakult ki a tennis, magyarul a tenisz szó.
Az első torna
1876-ban Angliában tartották az első tornát, majd 1877-től kezdve megrendezik a wimbledoni Grand Slamet, amely azóta is az egyik legrangosabb verseny. Kialakultak a mai szabályok és a borítások, amelyekből három népszerű, a mai napig használt van. A füves, amelynek a karbantartási költsége a legnagyobb, ezért ebből van a legkevesebb. Az ilyen pályák jellemzői a gyors, alacsonyra pattanó labdák, ami megnehezíti a hosszú labdamenetek kialakulását. A kemény borításon a labda szintén gyorsan érkezik, de elég magasra is pattan, így itt a kemény, agresszív mentalitás lehet a célravezető. Végül pedig a salak, amely a legolcsóbb tud lenni a tavaszi/nyári szezonban. Itt a labdák le is lassulnak, de kicsit magasabbra is pattannak, mint füvön.
Lehetőségek itthon
Ha valaki Magyarországon szeretné kipróbálni a sportot, szerintem sok lehetősége van rá. A nagyobb vidéki városokban szinte mindenhol találni egyesületeket, ahol pályát lehet bérelni; Budapesten az ilyen helyek száma kis túlzással végtelen. Bár annak idején tényleg elég drága hóbortnak számított, mára ez azért megváltozott. Itt fontos különbséget tenni a versenysport és a hobbisport között. Aki komolyan akarja űzni, annak edzőre lesz szüksége, ami tényleg viszonylag drága, viszont maga a felszerelés teljesen megfizethető árú.
Felszerelés és anyagiak
Egy kezdő ütő nagyjából ötezer forint, e mellé a legfontosabb talán egy jó cipő. Az amatőrök számára, akik csak ütögetni járnának le, ez nem rossz kiindulási alap. Itthon a pályák többsége salakos. Ez azért fontos, mert mutatja, hogy az egyesületek arra vannak berendezkedve, hogy nyáron üzemeljenek. Ebben az időszakban hétköznap 1300–3000 forint között mozog egy órára a pálya díja helytől függően, hétvégén meg 2000–4000 forint körül. Ez elsőre soknak tűnhet, viszont ha elosztjuk kettővel vagy néggyel (attól függően, hogy egyéniben vagy párosban játszunk), akkor egyből kevesebb lesz a ránk eső rész. Téli szezonban, mivel olyankor csak a fedett pályák tudnak működni, viszont tényleg a drágább sportok közé tartozik.
Azoknak, akik magas szinten akarják űzni a teniszt, érdemes megnézni a rendelkezésre álló anyagi lehetőségeket, bár ez a profi sportra manapság a legtöbb helyen igaz. Viszont azoknak, akik csak valami tartalmas mozgásra vágynak a nyáron, rettentően ajánlom a teniszt.
Szerző: Kreisz Bálint