Szeretnéd fejleszteni a kerékpáros tudásodat, és önbizalmat szerezni két keréken is? Ha igen, akkor várnak pumpapályák, ezeket hurkokból és dimbes-dombos kanyarokból alakítottak ki, kifejezetten a bringázás szerelmeseinek. Úgy tervezték, hogy maximalizálja a lendületet, így minimális pedálozással élményekkel teli pillanatokat lehet gyűjteni egy ilyen pump tracken. Nézzük is, miről szól ez a műfaj!
Olyan ez, mint egy hullámvasút, amelyen lehet tekerni – hangozhatna így is egy friss élménybeszámoló, miután mentünk egy kört bármelyik pumpapályán. Fogalmazhatunk úgy is, hogy olyan eszközről van szó, amellyel növelhetjük a kerékpárkezelési képességünket, és emellett nagyon szórakoztató is.
A pump tracken való tekerés szépsége abban rejlik, hogy szinte bárki számára elérhető. Többségük földből készül, mert így olcsóbb megépíteni. A használat és az időjárás jócskán igénybe veszi, ezért rendszeres karbantartást igényel, szemben az aszfaltos alternatívával.
Előnyök
A szakértők szerint a pumpapályákon való kerékpározás fejleszti az általános bringakezelési készségeket, úgymint a kanyarodást, a súlypontáthelyezést vagy a hirtelen és biztonságos fékezést. Emellett az adottságoktól függően a kerékpár lendületének adagolására is ráérezhetsz, ami a városi ingázás közben is hatalmas előny. Teljesen más hajtási élmény részese lehetsz. Egyszerűen elkezded másképp olvasni a terepet vagy a kanyarokat úton hazafele.
A legtöbb kerékpárkezelési készség az izommemóriáról és a gyakorlásról szól. A pump track lehetővé teszi, hogy újra és újra végiggurulj a különböző jellegzetes részeken, elsajátítva ezzel a mozgás csínját-bínját.
Továbbá ez olyan edzésforma, ami nemcsak a skilleket fejleszti, hanem fizikailag is tudunk általa fejlődni.
Mire van szükséged a guruláshoz?
A kerékpár
A „dirt jumper” olyan kerékpár, amelyet kifejezetten pump trackekhez és természetesen dirt jumperekhez készítettek. Merev villával vagy minimális első felfüggesztéssel, szuper rövid lánc- és nyeregcsővel, valamint 26 colos (vagy kisebb) kerekekkel rendelkezik. A mountain bike, a BMX és még a cross kerékpárok is remekül viselkednek ilyen viszonyok között. Bármilyen kerékpárral is közlekedsz, a legfontosabb a megfelelő guminyomás, illetve a nyereg minél lejjebb állítása a minél nagyobb mozgástér érdekében.
A felszerelés
Vegyél fel bármit, ami kényelmes. Ez lehet egyszerűen egy farmer és egy póló is. Abban az esetben, ha gyorsan le kell tenned a lábad, a tornacipő és a lapos pedálok általában előnyösebbek, mint a klipszes kerékpároscipők. Bár a szakértők szerint ha ehhez vagyunk szokva, az se baj. A sisak mindig elengedhetetlen. Ha pedig új vagy a pumpapályán, érdemes kesztyűt, térd- és könyökvédőt is viselned. Ha trükköket gyakorolsz, például ugrásokat, akkor teljes arcú sisakot viselj, különösen, ha aszfaltos pump tracken vagy.
Hogyan tekerj?
Az első és legfontosabb, hogy tudjunk a nyeregből kiállva tekerni. Ez csak első hallásra tűnik könnyűnek vagy – fogalmazhatunk úgy is – alaptudásnak, de arról szól a pumpapálya, hogy most más aspektus mentén értelmezzük újra az állva pedálozást.
A gyakorláshoz érdemes enyhébb lejtőkről legurulva egy ún. „belökő” mozdulattal kompenzálni, adott esetben egy ellenlejtőn, amivel a pumpapálya adottságaira lehet felkészülni. Érdemes megfigyelni a tapasztaltakat, hiszen gyorsan feltűnhet, hogy a felsőtestünk többnyire a helyén marad, és akkor a karunkkal, illetve a lábunkkal toljuk át a kerékpárt ezeken a bukkanókon.
A balesetek elkerülése érdekében a nyeregből mindig kiállva legyetek, tartsátok a lábatokat vízszintesen, a könyökök, illetve a térdek pedig legyenek ellazítva annak érdekében, hogy elnyeljék a huppanók által okozott terhelést. Ha a megfelelő helyen, a megfelelő időben pumpáltok úgymond, akkor egyből fogjátok érezni a különbséget a régi és a mostani tudásotok között.
Haladó készségek – lendületben
Ahogy megszokod a pumpapályán való tekerést, az újabb célok között lehet az ugratás vagy akár egy-egy trükk bemutatása is, de ez már teljesen más tészta, és jóval túl is mutat a pumpapályák kínálta lehetőségeken. Persze lehet így is akrobatikusabbra venni a figurát, mint ahogy azt egyébként sokan meg is teszik. A cél azonban továbbra is az általános készségek – leginkább a kerékpárkezelés – javítása, aminek a sokadik lépése az ugratók nagyobb sebességgel való megközelítése.
Reméljük, kedvet kaptatok a pumpapályák kipróbálására, amit szerencsére az ország számos pontján már meg is tudtok tenni!