betöltés folyamatban...

Az e-bike csodái – ne ítélj elsőre

2022.09.08.
e-bike

E-bike vagy ebájk – kitolja a határainkat

Az ebájkot (e-bike) ma már talán senkinek sem kell bemutatni, egyre többen használják, és egyre kevesebben lepődnek meg, amikor a mellettük elhaladó bringából némi (elektro)motorhang is jön. Azonban még mindig sokan hangoztatják, hogy az ebájk csalás.

Mi is az az ebájk?

Tudjuk, az „ebájk” szót nem így kell írni. A sok kötőjel nagyon zavaró, a Ti érdeketekben vettük ki, így könnyebb az olvasás.

Olyan kerékpár, amelynél saját erőnket egy elektromotor fokozza, sok esetben többszörözi. Talán ma már egyértelmű, hogy a többféle rendszerű elektromos kerékpárok közül a középmotoros és nyomatékszenzoros biciklik a legjobbak, ezeké a jövő. Ebben az esetben a motor érzékeli az általunk kifejtett erőt, és ennek függvényében segíti a hajtókart. Elmondani egyszerű, és mindenki meg is érti, azonban érteni és érezni teljesen más, szinte megfogalmazhatatlan az élmény.

Ha nagyon sarkosan nézzük a kérdést, akkor talán nevezhető csalásnak a rásegítés, vagy tekinthető egyfajta doppingnak, hiszen a saját erőnkön kívül külső segítséget is igénybe veszünk. Na és? Ez baj? Mi a cél? 

Amennyiben nem a profi vagy élsport, semmiképp sem baj, sőt!

Nagyon sokat bringázom szabadidőmben és a munkámnál fogva is. Szeretek biciklizni: szeretek jól elfáradni fölfelé, szeretek az erdőben lefelé suhanni, szeretek újra nekimenni egy olyan emelkedőnek, ami már kifogott rajtam, de legalább ennyire szeretem a természetet. Az erdők, mezők, hegyek és kilátópontok mindig boldoggá tesznek, és ki ne örülne, ha egy napba több ilyen élmény is belefér. Ezért kirándulok a legszívesebben biciklivel: gyorsabb, mint gyalog. Elektromos biciklivel pedig könnyebb, mint analóggal.

Kinek jó az ebájk?

Tulajdonképpen mindenkinek:

  • Aki nem akar megizzadni munkába menet akkor sem, ha jön egy emelkedő.
  • Aki nem szeretne bringát tolni, de 180-as pulzussal sem fölérni a hegytetőre.
  • Aki kardiózna: sokkal kellemesebb ezt a hűs erdőben tenni, mint egy edzőteremben spinning gépen ülve.
  • Aki sérülésből épül föl, és fokozatosan terhelné magát.
  • Aki korábban rendszeresen tekert, de koránál fogva már nem bírja/akarja a kiugró pulzusértékeket, azonban nem szeretne lemondani a természet varázsáról.

e-bike

  • Aki ledobna pár kilót – sokan szinte egyáltalán nem mozogtak korábban, nekik túl nagy ugrás lenne a terhelésben az analóg bicikli. Az ebájk könnyen lehet „kapusport”.
  • Pároknak, családoknak, társaságoknak, akik nem egyforma fizikummal rendelkeznek. Többször hallottam, hogy az ebájk kisimítja a domborzatot. Szerintem inkább az erőbeli különbségeket simítja ki. Családtagok gyakran sportolnak külön, holott ez együtt is lehetséges, és így senkinek nem „sérül” az élménye.
  • Aki aktív társasági élményt keres. Így elég kapcsolódási pontnak a bringa, nem kell, hogy az edzettségi szint miatt szűküljön a potenciális sporttársi kör. Így a bringázás is lehet közösségi élmény a társasozás, strandolás helyett/mellett. Nem mondom, hogy az a jó társaság, amely mindig kirándulni, sportolni jár együtt, szükség van passzív pihenésre, közös békés sörözésre is.
  • Aki szívesen kirándul hosszan, de ezt csak ritkán teheti meg.
Ezt is olvasd el!
TEREPTŐL A TÚRÁIG - BRINGAVÁLASZTÓ 1. 2022.03.26
A 90-es években minden alternatívára megoldáskész, vadul rugózó, recsegő-ropogó biciklik gurultak a kerékpáros-infrastruktúrától mentes hazai utakon. Mi maradt meg mára ebből, és miben léptünk előre? A kerékpárválasztás ma is sokaknak gondot okoz. Itt a bringaválasztó, segítünk!

Több mint 20 km!

Az utolsó talán az egyik legérdekesebb, legtöbbeket érintő indok. Sokan szeretnék falni a kilométereket, és ha már elindulnak otthonról, miért csak 20 km-re mennének? Ekkora távon például a belvárosból indulva szinte el sem érjük az erdőt. Persze indulhatnának nem otthonról is, de akkor meg a kerékpárszállítás okoz nehézségeket. 

Ezért sokan szeretnének akár teljes napos bringás programot is, de elsősorban élményeket keresünk a jól megérdemelt szabadnapon, ami gyakran család, gyerek és minden egyéb miatt nem is adatik meg minden hétvégén. Ezt a (teljesen érthető) vágyat az ebájk tökéletesen kielégíti. Simán elmerészkedhetünk vele akár 50-100 km-re is. Analóg bringával komoly küzdelmek és fájások nélkül ezt akkor tehetjük meg, ha majdnem minden hétvégén tekerünk több órát, fönntartva ezzel azt az edzettségi szintet, ami egy ilyen hosszú túrához kell.

Magától az ebájk sem teker

Ide kapcsolódik, de a fogyásnál (ahogy az életben mindenhol) is különösen fontos a motiváció, és a tevékenységünkkel elért élmények. Nagyon sokan hamar abbahagyják az egyébként boldogan és nagy hévvel kezdett edzésterveiket, életmódváltásaikat, mert az edzés, esetünkben a bringázás, nem örömet, hanem inkább nagy terhelést, fáradtságot okoz.

e-bike

Sokkal könnyebben és töretlen lelkesedéssel pattanunk ismét nyeregbe, ha a korábbi bicózások nem szenvedős emlékként, hanem színes élményekként élnek emlékezetünkben. Ne érezzük rosszul magunkat, ha analóg géppel háromszor annyi kalóriát égettünk volna. Így is simán tudunk fogyni, miközben testünk mellett szellemünket is építjük, hiszen ma már köztudottak a természetben töltött idő jótékony hatásai. Komolyabb edzéstervekbe is beépíthető zöldzónásként; és mennyivel élménydúsabb távoli helyeken, dombokon, hegyeken zöldzónázni, mint csak síkon tekerni!?

Legális dopping

Véleményem szerint az ebájk nem csalás – hiszen valószínűleg nem a Giro mezőnyében akarunk babérokra törni vele –, hanem kiváló élményforrás. Tapasztalatom szerint, aki erősen hangoztatja ennek csalás voltát, még sosem próbált elektromos kerékpárt. Sok vendégem jelezte már a túra elején fenntartásait a rásegítéssel kapcsolatban, és inkább csak a társaság miatt jött. Ellenérzésük minden esetben eloszlott, még ha nem is lettek keményvonalas ebájkosok. Az egyik legkedvesebb értékelés igen tömören, de frappánsan fogalmazza meg az ebájkozás örömeit: 

„Utálok biciklizni, de nagyon jól éreztem magam.”

Hogyan kell ebájkozni? Mire kell figyelni?

Értelmetlennek is tűnhet a kérdés, hiszen olyan ez, mint a biciklizés… Gyakran látom vendégeimen, hogy „megrészegülnek” az extra erőtől, és szinte csak végigrohannak egy-egy túrán. Ez sem baj, ez is nagy élmény, de nem kell gyorsabban mennünk csak azért, mert megtehetjük. Élvezzük ugyanúgy a természetet, nézelődjünk.

Ne feledkezzünk meg a bringa analóg részéről az elektronika hatására. Ugyanúgy használnunk kell a hátsó váltót a domborzati viszonyoknak megfelelően, mint egy hagyományos kerékpáron. A motor csak rásegít, és akkor teszi ezt a leghatékonyabban, ha megvan a megfelelő pedálfordulat. Ezt gyakran elfelejtik. Bárki megfigyelheti, hogy nagyon sok ebájkos sokkal lassabban teker adott körülmények között, mint egy analógos.

Az ebájk pluszerőt ad, nem kerékpárkezelési tudást, és néha a pluszerőből is lehetnek bajok. Az elektromos biciklik húsz kilogramm fölött vannak, súlyuk élesebb helyzetekben tud meglepetést okozni. Előfordul, hogy olyan helyekre, csúcsokra is eljutnak ebájkosok „puszta” erőből, ahol a terepviszonyok már meghaladják a tudásukat. Fölfelé ez még megugorható, de lefelé sokkal veszélyesebb a határon gurulni. El kell kerülni az ebből adódó baleseteket! Sokkal jobb letolni, mint megsérülni.

Idő kell, míg az ember megszokja, megtanulja jól használni ezt a még talán különös biciklit. Barátkozzunk vele, próbálgassuk, nem ciki! Pláne, ha nekünk örömet okoz. Nem véletlenül növekszik folyamatosan az ebájkok részesedése az eladott kerékpárokból. Ennyi ember nem tévedhet.

Ne gondold túl! Az ebájk is csak egy bicikli, nincs szükséged semmilyen különleges felszerelésre, csak kényelmes ruhára, sportcipőre, egy (nap)szemcsire, illetve természetesen bukósisakra, és már indulhatsz is!

e-bike

Nagy Gyula

  • A bringanatura alapítója
  • Kerékpártúra-vezető
  • Nyughatatlan felfedező

bringanatura – ebájlménytúrák
https://bringanatura.hu
https://www.facebook.com/bringanatura
bringanatura@gmail.com
+36302587302

További cikkek

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok sokfélesége meglepő lehet. A középkorban az emberek különböző fizikai tevékenységeket űztek, legyen az hagyományos sport, lovagi gyakorlat vagy egyszerű szabadidős testmozgás.

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.