betöltés folyamatban...

Milyen a megfelelő kerékpáros bukósisak?

2024.02.04.
Megfelelo kerekparos bukosisak

Ez a kérdés, nem pedig az, hogy vajon kell-e egyáltalán viselni.  Zárjuk is rövidre azt a vitát, kell-e kerékpározás közben bukósisakot viselni? A bringázáshoz a bukósisak – bár a KRESZ szerint nem kötelező – minden korosztálynak és mindenféle stílusú kerékpározáshoz alapvető felszerelés, mindenkinek ajánlott! Nézzük milyen a megfelelő kerékpáros bukósisak. 

A megfelelő kerékpáros bukósisak használata nem csak azért lehet fontos, mert éppen életet menthet, hanem a sokkal gyakoribb, nem halállal végződő, viszont maradandó, nyomot hagyó, vagy éppen kisebb sérülésektől is megvéd. Az elcsépelt ellenérvek, hogy kényelmetlen, beleizzadunk stb. már rég nem állják meg a helyüket. A mai minőségi bukósisakok már olyan könnyűek, hogy hogy egy idő után észre sem vesszük, hogy rajtunk vannak, remekül szellőznek, és tökéletesen illeszkednek a fejünkre, ezzel maximális komfortot és persze védelmet nyújtva., de persze csak ha a megfelelőt választjuk. Ezek mellet Sőt még „öltöztetnek” is, így mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelő designtdizájnt.

Az első lépés

A megfelelő kerékpáros bukósisak kiválasztásánál az első lépés, hogy végig gondoljuk, milyen körülmények között használjuk majd: mindennapos közlekedés és túrázás, sportolás, országúton, hegyekben, erdőben, nyáron, télen, esetleg extrém veszélyes szituációkban. Nyilván egy országúti sport fejvédőnél nagyobb hangsúlyt kap a jó szellőzés és a kis tömeg. Akár a fokozottabb oldal- és tarkóvédelem rovására. Utóbbi az enduro/trail sisakok jellemzője, downhill- és freeride-, vagy akár keményebb enduro használatra pedig a fullface állvédős bukókat érdemes választani.

megfelelő kerékpáros bukósisak 2
A megfelelő kerékpáros bukósisak – fullface downhill

A városi használat során kevésbé számít a tömeg, vagy a tökéletes szellőzés, hiszen sokkal rövidebb távokon használjuk. Viszont a szegélykövek az utcák szélén keményebbek bármilyen tereptárgynál, így nem érdemes alább adni a legkorszerűbb védelmi technológiáknál.

Komfort

Az, hogy komfortos-e egy bukó, nagyban múlik függ a megfelelő mérettől. Nem mindegy tehát, hogy adott modell különböző méreteinél mekkorák az ugrások, hiszen minél többféle méretből választunk, annál nagyobb annak az esélye, hogy pontosan megtaláljuk a nekünk valót. Nem mindegy, hogyan stabilizáljuk a fejünkre a sisakot, és milyen keretek között állítható a rögzítési rendszer.

Hölgyeknél kritikus pont lehet a copf elhelyezkedése.

A minőségi sisakoknál a fejkörnél állítható egy tekerővel, mennyire legyen szoros, jó esetben a tarkótámasz magasságának pozícióját is változtathatjuk. A pántok is több helyen állíthatók, nem csak a hosszt változtathatjuk a csatnál, hanem a fülünk alatt is pontosan, kényelmesen beállíthatjuk a pántok hosszát.

megfelelő kerékpáros bukósisak 3

A komfort szempontjából fontos a szellőzés is. Ma már nem biztos, hogy az a fejvédő szellőzik jobban, amelyen több nyílás van. Egy jól megtervezett bukó formáját úgy alakítják, hogy konkrét légcsatornákon hűtse a fejünket a menetszelet felhasználva. Érdemes egy fejvédőt kedvenc téli sapkánkkal és szemüvegünkkel is felpróbálni, nehogy novemberben jöjjünk rá, hogy márciusig kompromisszumos lesz a viselete. 

Hogyan fog minket megvédeni a sisak?

A fejsérülések igen veszélyesek, hiszen közvetve vagy közvetlenül az agyunkat érik a behatások. Ha elsőre úgy tűnik, hogy meg is ússzuk az esést, későbbiekben, vagy ismételt traumák esetén meglehetősen gyakran alakulhat ki epilepszia, depresszió vagy akár Parkinson-kór is. A megfelelő kerékpáros bukósisak fő célja az, hogy külső behatás esetén a különféle rétegek segítségével elvezesse az agyra ható energiát, a különböző rétegek segítségével. Az újabb típusú sisakok belsejében acél, magnézium, karbon, vagy egyéb anyagból készült merevítő szerkezet is megtalálható a megfelelő erősség érdekében.

Egy újabb fejlesztés az úgynevezett MIPS- technológia (Multi-directional Impact Protection System), ami egy többirányú behatás elleni védelmi rendszer, mely a nem közvetlenül a fejtetőnkre érkező erők hatására az agyunkra ható erőket is redukálja. Ez az eljárás a sisak belsejében lévő réteg segítségével csökkenti az ütközésekből eredő forgási erőket. Ez a felület ütközéskor elmozdul, mégpedig azzal a céllal, hogy lassítsa vagy csökkentse a fejbe vagy a fejből átvitt energia mennyiségét. Manapság ez a legnagyobb hatékonyságú fejlesztés.

A másik opció a SPIN (Shearing Pad INside)- technológia, ahol a sisakbetét belsejébe egy szilikon gélszerű membrán kerül. Ez hivatott az ütközések során a fejet érő csavaró erőket csökkenteni.

Több gyártó a csúcs sisakjain kiegészíti a habréteget például szénszálas vázszerkezettel, ami fokozza a védelmet, de bukás esetén nem roncsolja a fejünket. Közvetett védelem, hogy egyes gyártók gyorsulásmérő szenzort is beépítenek a sisakba, amely vész esetén applikáción keresztül képes értesíteni kiválasztott hozzátartozóinkat.

Ezt is olvasd el!
A SISAK SZABÁLY - VEDD FEL, ÉLETET MENT! 2021.08.06
A kerékpáros sisak kapcsán pró és kontra szép számmal vannak érvek. Ám ha őszinték vagyunk, nem nehéz belátnunk, hogy a sisak elengedhetetlen tartozéka a bringázásnak.

Élettartam

A fejvédők élettartamára is érdemes még kitérni. A védelmi funkciót teljesítő habrétegnek pár év alatt – UV-sugárzástól is függően – sokat változhat az anyagszerkezete. Egy 10 tíz évig használt sisak esetében gyakorlatilag a legkisebb mechanikai behatásra szinte szétporladhat. A sisakokat ezért is érdemes meghatározott időnként cserélni, még akkor is, ha nem történt baleset használatuk közben. Amennyiben fejre estünk egy bukást követően, akkor is cseréljük a fejvédőt, ha látszólag semmi baja, „csak” benyomódott kicsit valahol akkor is. Az EPS -hab nagyon sérülékeny, lehet, hogy belül el van repedve, és mi nem is látjuk. Utóbbi esetben egy következő bukásnál sokkal kevésbé véd majd, mint ahogy eredetileg tervezték.

Hordjunk tehát megfelelő kerékpáros bukósisakot, de kényelmeset és a célnak leginkább passzolót!

Jó tekerést!

Ezt is olvasd el!
MENNYIRE BIZTONSÁGOS A BRINGÁS KULACSOD? 2021.01.19
Ha kerékpározni indulsz, az egyik legfontosabb felszerelés a kulacs, amit bármekkora is a tervezett táv, érdemes magaddal vinned. Ám közel sem mindegy, milyen műanyagból készült a kulacsod, hiszen a frissítésre szánt italba kioldódó toxikus anyagok, mint amilyen a BpA is, károsak az egészségre.

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.