betöltés folyamatban...

Hogyan használd a kerékpárváltót?

2024.08.25.
Hogyan használd a váltót

Mire való az a két pöcök ott, a kormányod elején?

Történt néhány évvel ezelőtt, hogy egyik sportolóm TrainingPeaks-edzésében a fordulatszám és a sebesség együtt mozgott. Vagyis ha gyorsult, nőtt a pedálfordulata, ha lassult, akkor csökkent. A címben szereplő kérdést először neki tettem fel, mert ebből látszott, hogy bizony azokat a pöcköket keveset és akkor sem feltétlenül ideálisan használja. Tudatosan használd a kerékpárváltót!

De honnan tudjuk két grafikonból (sebesség és pedálfordulatszám), hogy valaki egyáltalán nem használja vagy nem megfelelően használja a váltót? Ehhez egy egyszerű összefüggést kell vizsgálnunk:

sebesség = áttétel × fordulatszám

Vagyis ha egyenlő sebességgel megy két kerékpáros egymás mellett, és az egyiknek lassan forog a lába, a másiknak gyorsabban, akkor az, akinek lassabban forog a lába, nagyobb áttételt használ. Ha a sebesség növekedésével nő a lábunk fordulatszáma, akkor nem történt váltás, vagyis ugyanazt az áttételt hajtjuk gyorsabban. Ez természetesen fordítva is igaz. Az áttétel tehát meghatározza, hogy a pedál egyszeri körbehajtásával mennyit haladhat a kerékpár előre. Minél nagyobb, nehezebb az áttétel, annál többet. Remélem, követhető. Ugyanis ezek az összefüggések kellenek ahhoz, hogy elméleti szinten megértsük, mit értünk helyes váltóhasználat alatt.

Mi az ideális pedálfordulat?

– merülhet fel a kérdés bennünk. Erre jöhetnek a szakértői sablonválaszok, melyek inkább kérdések: kinek, mikor, milyen terepen, milyen céllal, milyen kerékpáron? Röviden: nem létezik meghatározható ideális fordulatszám, ugyanakkor tartományokat általánosan meg lehet határozni. Az értékek egy lábra vonatkoznak, vagyis hányszor forgatja körbe a pedált a lábunk egy perc alatt.

Pedálfordulat   Előny Hátrány/veszély
55 / perc alatt Rendkívül alacsony   Óriási terhelés az izomzatnak, rendkívül magas a sérülés kockázata, főleg a térd sérülhet.
56–65 / perc Nagyon alacsony Ideális edzett emberek erőfejlesztésére Nagy terhelés az izomzatnak, magas a sérülés kockázata, főleg a térd sérülhet.
66–75 / perc Alacsony Még erőfejlesztésre alkalmas tartomány, triatlonosok időfutam-fordulatának alja, hegymenetek tartománya Hosszú távú terhelések elviselhetők ebben a tartományban, mely megfelelő edzettség nélkül szintén sérülésveszélyes lehet.
76–85 / perc Időfutam általános Időfutam és hegymenet tartomány  
86–95 / perc Magas Sík, alap-állóképességi edzések fordulata, keringésfejlesztés  
96 / perc feletti Haladó, nagyon magas Haladóknak alap-állóképességi fordulat tartománya, keringésfejlesztés magas fokon  

 

Mint ahogyan az látható, a magasabb fordulatoknak kevés hátrányát lehet felsorolni. Leginkább a hátsó felünk tudja érezni, hogy kicsi a terhelés a lábakon, esetleg kicsit pattogunk a nyeregben (nem megfelelő körbehajtás). De hátsó felünk fájdalmai nagy részben elmúlnak, ahogy leszállunk a bicikliről.

Azért tértem ennyire ki a pedálfordulat ismertetésére, mert lényegében ez fogja meghatározni a váltóhasználatot a kívánt intenzitással együtt. 

Ezt is olvasd el!
Mi fán terem a cyclocross? 2024.03.20
Az országúti szezon végén a figyelem a kerékpározás téli alternatívájára, a cyclocross szakágra terelődik. A nagy sztárok miatt egyre nagyobb érdeklődés övezi a szakágat. Gondoljunk csak Wout van Aert, Mathieu van der Poel vagy akár Vas Kata Blanka nevére. Miattuk újabb és újabb horizontok nyíltak meg a sportág előtt. De mi is pontosan a cyclocross? Az alábbiakban ezt vesszük górcső alá.

Mit is értük az optimális váltóhasználat alatt? 

Vegyünk egy sík utat, ahol kényelmes tempóban haladunk, mondjuk ideális 90/perces lábfordulattal. Jön egy felüljáró…

Mit csinálunk, melyik a helyes?

  • A verzió: nem váltunk, hagyjuk az áttételt, igyekszünk megnövelni az erőfeszítést és tartani a fordulatszámot?
  • B verzió: az erőfeszítést és a fordulatot tartjuk, tehát egyre könnyebb áttételre váltunk?
  • C verzió: az erőfeszítés marad, nem váltunk, ekkor lecsökken a lábunk fordulata, és lecsökken a sebesség is?
  • D verzió: nehezebbre váltunk, kiállunk és gyorsítunk, és megpróbálunk leszakítani mindenkit?

A válasz, hogy mindegyik helyes lehet. 

  • Az A verzió például edzésen egy közepes vagy erősebb megindulás gyakorlására tökéletes. 
  • A B verzió tipikusan alap-állóképességi edzések, illetve rekreációs céllal kerékpározók helyes megoldása.
  • A C verzió például egy fix áttételes haladó edzés esetén kiváló erőfejlesztő gyakorlat.
  • A D megoldás pedig egy versenyszimulációs edzés vagy maga egy versenyhelyzet, ahol le akarjuk szakítani az ellenfeleket.

Ebből is látszik, hogy nagyon sok dologtól függ a váltóhasználat és ezzel együtt a fordulatszámunk.

Végezetül jöjjön néhány tipp, amire érdemes mégis figyelni:

  1. Érdemes egy kb. 10-es sávot megválasztani, amelyben tartani szeretnénk a fordulatunkat. Legyen ez mondjuk 8090 között. Ha erőfeszítésünk állandó, akkor 90 fölé menő fordulatnál nehezebbre, 80 alá csökkenő fordulatnál könnyebbre kell váltani, hogy a kívánt tartományban maradjon a fordulat.
  2. Egyértelműen a minél magasabb fordulatszám a jobb egészségmegőrzési és keringésfejlesztési szempontok alapján. Versenyzésnél már a versenyteljesítmény lesz a meghatározó, mely egyéni fordulatokat eredményez, és egyéni edzésmunkát.
  3. Egy képzett amatőr kerékpárosnak kb. 60100-as fordulatok között kell edzeni, és képesnek kell lennie ezeket a fordulatokat versenyen is nagy biztonsággal, megszokottan, hatékonyan használni.
  4. Ha jön egy kis emelkedő, ne ugorj neki, ha nem kerékpárversenyző vagy, akkor nem sok hasznod származik belőle, inkább válts vissza, és tartsd az intenzitást.

Összefoglalva a váltó azért van, hogy használd! Ki kell tapasztalni, mi a jó és mi a kényelmes számunkra, és ezek a tapasztalatok sokkal tudatosabb, jobb, magasabb készségű kerékpározást fognak eredményezni.

Szöveg: ENSPORT

Ezt is olvasd el!
7 különleges kerékpárút – nemzetközi kitekintés 2023.08.02
Készen állsz arra, hogy nyeregbe pattanj, elengedd a féket, és olyan élményekben legyen részed, amelyeket máshol nem tudsz átélni? Akkor készítsd össze a bicódat, és fedezd fel az általunk összegyűjtött 7 kerékpárút valamelyikét!

További cikkek

HOKA Mach X 2 cipőteszt 2024.12.10
Sosem futottam HOKA-ban, mert túl puhának találtam, túl párnázottnak. Eleve is a neutral cipőket kedvelem, így kíváncsivá tett a HOKA Mach X 2 teszt lehetősége.
HOKA Speedgoat 6 GTX cipőteszt 2024.12.09
Bevallom ez volt az első találkozásom GoreTex felsőrésszel rendelkező HOKA Speedgoat 6 GTX terepfutó cipővel, amit kifejezetten nehéz terepviszonyokhoz terveztek. Elvittem a Budai-hegyekbe egy Balboa körre és a Spartacus ösvényre is. Így alkalmam nyílt köves szintes terepen, egynyomtávos gerincúton és patakátkeléseken is kipróbálni, mit tud.
Szabadtéri edzés ősszel – 5 tipp a hidegebb időre való felkészüléshez 2024.11.07
Az ősz sokak számára a szabadtéri edzés egyik legszebb időszaka: a levegő friss és üdítő, a természet gyönyörű színekben pompázik. Azonban ahogy az időjárás egyre hűvösebbé válik, érdemes néhány dolgot szem előtt tartanod, hogy az edzéseid élvezetesek és biztonságosak maradjanak. Ebben a cikkben 5 hasznos tippet adunk ahhoz, hogyan készülhetsz fel az őszi szabadtéri edzésekre, hogy a hidegebb idő se állítson meg!

Ajánló

HOKA Mach X 2 cipőteszt 2024.12.10
Sosem futottam HOKA-ban, mert túl puhának találtam, túl párnázottnak. Eleve is a neutral cipőket kedvelem, így kíváncsivá tett a HOKA Mach X 2 teszt lehetősége.
HOKA Speedgoat 6 GTX cipőteszt 2024.12.09
Bevallom ez volt az első találkozásom GoreTex felsőrésszel rendelkező HOKA Speedgoat 6 GTX terepfutó cipővel, amit kifejezetten nehéz terepviszonyokhoz terveztek. ...
Szabadtéri edzés ősszel – 5 tipp a hidegebb időre való felkészüléshez 2024.11.07
Az ősz sokak számára a szabadtéri edzés egyik legszebb időszaka: a levegő friss és üdítő, a természet gyönyörű színekben pompázik. Azonban ahogy az időjárás ...
A sütőtök 8 áldásos egészségügyi hatása 2024.10.30
Miért érdemes sütőtököt fogyasztani? A sütőtök nemcsak az őszi szezon kedvence, hanem valódi tápanyagforrás is, ami támogatja egészségünket. Gazdag vitaminokban ...
Próbáld ki Jeff Bezos reggeli rutinját 2024.10.22
Ha szeretnél jobban teljesíteni a munkában, hatékonyabban kezelni a stresszt és kiegyensúlyozottabbnak, nyugodtabbnak lenni ez a cikk neked szól. Rengeteg praktikát ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.