betöltés folyamatban...

Elektronikus váltók és minden, amit tudni érdemes róluk!

2024.09.15.
Elektronikus váltók 2

A kerékpár elektronikus váltók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és szinte mindenütt jelen vannak ma már, legyen szó akár profikról, akár amatőrökről. Az egyes gyártók már több kategóriával is rendelkeznek, így jóval hozzáférhetőbb lett ez a termékcsoport is. Nézzük is meg, hogyan működnek ezek a váltószettek, illetve milyen előnyökkel és hátrányokkal bírnak. 

Az elektromos szettel felszerelt kerékpárok számos előnnyel járnak, beleértve a pontos váltást és bizonyos esetekben a könnyű beállítást, de néhány kerékpáros jobban szereti a mechanikus kerékpárok tapintható váltását és szervizelhetőségét, meg persze az elektronikus csoportkészletek drágábbak is.

Milyen is az elektronikus váltó?

Az elektromos szettek nem rendelkeznek váltókábelekkel, hanem helyette motoros váltókarokra támaszkodnak a sebességváltásnál. A mechanikus váltókészletekkel ellentétben az elektromosok esetében a kapcsoló és a váltók közötti kommunikációhoz vezetéket vagy vezeték nélküli jelet használnak, így diktálva a lánc mozgásának az irányát fogaskerékről fogaskerékre.

Mechanikus vs. elektronikus

Mindkét technológiának vannak előnyei és hátrányai, de a döntés végső soron a személyes preferenciák és a költségvetés függvénye.

A mechanikus váltók előnyei

Egyes versenyzők jobban kedvelik a mechanikus váltó tapintását, hiszen egyszerű, jóval kedvezőbb áron is érhető el. Ezek a váltórendszerek kiállták az idők próbáját, és ennek eredményeképpen minden szinten elérhető ez a variáció, a teljesen kezdőktől a sportág élvonaláig.

A mechanikus váltócsoportok viszonylag könnyen kezelhetőek a kerékpár karbantartása szempontjából. Ha a semmi közepén rövid időn belül probléma adódna, a tüneteket viszonylag egyszerű észrevenni, és a legrosszabb esetben is könnyen, illetve olcsón ki lehet cserélni a váltókábelt, plusz a cserealkatrészek beszerzése is egyszerűbb és olcsóbb általában. A kerekesek többsége hozzászokott, és jobban is kedveli ezt a verziót, mivel sokkal jobban lehet érezni a mozgását, ezáltal ténylegesen tudjuk is, mely fokozatban vagyunk éppen. 

A mechanikus váltócsoportok hátrányai

Az előnyökön túl persze vannak hátulütők is, mint például a rendszeres karbantartás, illetve az egyes elemek elkerülhetetlen kopása. A mechanikus váltók gyakran igényelnek újbóli finomhangolást a fogaskerekek beállításaihoz, mivel a kábeleknek van egy természetes nyúlása, ami az idővel és a használattal arányos. Ráadásul a szennyeződés miatt a váltó külső és belső kábeleit rendszeres időközönként ki kell cserélni, hogy a váltás optimális maradjon.

Az elektromos készletek előnyei

Kezdjük ott, hogy a kábel nem nyúlik, a váltás megbízható, egyenletes és a legtöbb esetben egyszerű a beállítása. A többség nem magának állítja ezeket a szerkezeteket, hanem elviszi olyan szerelőhöz, aki rendelkezik a megfelelő technológiával. Nincsenek feszülő kábelek, és így a vezetékeket sem befolyásolják az út- vagy nyomvonalviszonyok. A váltás következetesebb, és gyakorlatilag minden váltóállást vinni tud a rendszer. Kevesebb erőfeszítést is igényel az egész folyamat, mivel egyszerűen csak kattintani kell a váltó egyik karján. Szemben annak lenyomásával, ami nagyobb súrlódást generál a fogakon.

Az egyes elektronikus váltócsoportok használata közben egyszerre akár több fokozatot is kapcsolhatunk a kazettán felfelé és lefelé, ha a megfelelő gombot lenyomva tartjuk. Ez akkor lehet hasznos, ha gyorsan kell váltani egyikből a másikba, mint amikor gyors lejtmenet után egy meredek rámpa lábához érünk.

Az elektronikus váltókészleteket további kapcsolási pontokkal, úgynevezett sprintváltók, szatellitváltók vagy blips hozzáadásával is testre lehet szabni. Ezek lehetővé teszik, hogy a váltókar hagyományos elhelyezkedésén túl más helyeken is lehessen használni, például sprinteléskor a kormány „kos” részén vagy a kormány tetején, amit leginkább a ParisRoubaix kockaköves klasszikusán láthatunk. Ezen megoldások igen népszerűek a profik körében, hiszen a versenyzők gyorsan válthatnak anélkül, hogy a kezüket elmozdítanák a kívánt pozícióból.

Ezt is olvasd el!
Hogyan használd a kerékpárváltót? 2024.08.25
Mire való az a két pöcök ott, a kormányod elején? Történt néhány évvel ezelőtt, hogy egyik sportolóm TrainingPeaks-edzésében a fordulatszám és a sebesség együtt mozgott. Vagyis ha gyorsult, nőtt a pedálfordulata, ha lassult, akkor csökkent. A címben szereplő kérdést először neki tettem fel, mert ebből látszott, hogy bizony azokat a pöcköket keveset és akkor sem feltétlenül ideálisan használja. Tudatosan használd a kerékpárváltót!

Az elektronikus készletek hátrányai

A kategória legfőbb hátrányai közé tartozik, hogy kevésbé érezzük, merre is jár pontosan a lánc a fogaskerekek között, a relatíve kisebb arányú súlycsökkenés (kvázi ugyanolyan súlyú, mint a mechanikus), és persze jócskán nagyobb az ára is. 

Az elektronikus csoport verzióiból hiányozhat az érzés vagy a visszajelzés a váltásnál, de ez bevallottan személyes preferenciától függ. Néhány versenyző jobban szereti a mechanikus váltó pozitív visszajelzéseit, a váltás végén érzett jutalmazó kattanással.

Az elektronikus rendszerek bizonytalan váltása gyakori panasz lehet télen, amikor a kerékpárosok vastag téli kesztyűt használnak, de a legújabb elektronikus váltókat úgy tervezték, hogy a váltókarban több kattanás legyen.

Ha az úton problémát tapasztalunk a váltóval, azt általában nehezebb azonosítani, mint egy mechanikus rendszer esetében, és szoftverek, illetve kábelek híján aligha tudunk mit kezdeni a hegy tetején vagy a puszta közepén. 

Bár az elektronikus váltók első váltása lenyűgöző és sokkal következetesebb, mint mechanikus társaiké. A váltás során óvatosan kell eljárni, és kerülni kell a terhelés alatti váltást annak ellenére, hogy a gyártók ezt lehetővé teszik.

Hogyan működik egy elektronikus váltószett?

Bár a márkák között vannak eltérések, az elektronikus szettek működésének alapjai ugyanazok maradnak. A rendszertől függően a váltó működtetésekor a váltó elektromos jelet küld a vezetéken keresztül, vagy vezeték nélkül kommunikál a megfelelő váltóval, amely az általunk megadott fokozatba kapcsol.

Az elektronikus váltók egyre népszerűbbek
Az elektronikus váltók egyre népszerűbbek

A három nagy gyártó megosztott az elektronikus jel kommunikációjának mikéntjét tekintve. Van, amelyik belső (váz-) akkumulátorral táplálja a rendszert, van félig vezetékes és vezetékes verzió is. Előbbi opció döntő többségben tárcsafékes felszereltséggel érhető el egyébként.

Mennyi ideig bírja az akkumulátor egy töltéssel? 

Az akkumulátor merülésének sebességét számos változó határozza meg. Az egyes rendszerek sajátosságain túl az is domináns szerepet kap, hogy hányszor váltunk. Egyes gyártók modelljei akár 1000 km-t is kibírnak egy töltéssel, de persze ez függ a hőmérséklettől is.

Ezt is olvasd el!
7 különleges kerékpárút – nemzetközi kitekintés 2023.08.02
Készen állsz arra, hogy nyeregbe pattanj, elengedd a féket, és olyan élményekben legyen részed, amelyeket máshol nem tudsz átélni? Akkor készítsd össze a bicódat, és fedezd fel az általunk összegyűjtött 7 kerékpárút valamelyikét!

Ha elfelejtenénk feltölteni a rendszert, és az akkumulátor lemerül, az első váltó nem fog működni, a hátsó váltóban pedig pár kattintás marad. Könnyen észrevehető egyébként, ha az akkumulátorok töltésre szorulnak. A váltókon van egy zöld jelzőfény, amely minden egyes váltásnál villog. Ez jelzi azt, hogy az akkumulátor töltöttsége – nagyságrendileg – 25 és 100% között van. Ha a rendszer 25% alatt van, a fény pirosra vált, és a villogó piros fény azt jelzi, hogy a rendszer 10 százalék alatt van.

Összességében érdemes kipróbálni egy ilyen elektronikus szuper váltóval felszerelt gépet, ha van rá lehetőség, a többi pedig majd jön magától!

Szöveg: Fajcsák balázs

Fotó: Merida Concept Store

További cikkek

Őszi túrázás Magyarország legszebb helyein – Útmutató kezdőknek és haladóknak 2024.10.10
Az ősz talán az egyik legvarázslatosabb évszak a természetjárók számára. A levegő friss, az erdők és hegyek pedig lenyűgöző színekben pompáznak. Magyarország bővelkedik gyönyörű túraútvonalakban, amik tökéletesek mind a kezdők, mind a tapasztalt túrázók számára. Ebben az útmutatóban bemutatjuk, hogyan készülhetsz fel egy őszi túrára, és hol találhatod meg az ország legszebb túraútvonalait.
Társtápanyagok > CA:MG 2024.10.07
Gyakran halljuk, hogy a görcsök ellen szedjünk magnéziumot, de érdemes ennél némileg messzebb is tekinteni, mert a tápanyagok egymással együttműködve, társfüggő kapcsolatban hatékonyak igazán. Nézzük mik azok a társtápanyagok!
Kávé helyett MATÉ! A maté tea fogyasztásának rendkívüli előnyei 2024.10.03
A kávé szerelmesei számára mindig izgalmas új alternatívák után kutatni, és ha valami igazán különlegesre vágysz, érdemes megismerkedned a maté teával. Ez a dél-amerikai ital nemcsak frissítő és energizáló hatású, de rengeteg jótékony egészségügyi előnnyel is bír. De vajon honnan származik a maté, és miért van ekkora rajongótábora?

Ajánló

Őszi túrázás Magyarország legszebb helyein – Útmutató kezdőknek és haladóknak 2024.10.10
Az ősz talán az egyik legvarázslatosabb évszak a természetjárók számára. A levegő friss, az erdők és hegyek pedig lenyűgöző színekben pompáznak. Magyarország ...
Társtápanyagok > CA:MG 2024.10.07
Gyakran halljuk, hogy a görcsök ellen szedjünk magnéziumot, de érdemes ennél némileg messzebb is tekinteni, mert a tápanyagok egymással együttműködve, társfüggő ...
Kávé helyett MATÉ! A maté tea fogyasztásának rendkívüli előnyei 2024.10.03
A kávé szerelmesei számára mindig izgalmas új alternatívák után kutatni, és ha valami igazán különlegesre vágysz, érdemes megismerkedned a maté teával. Ez a ...
Fókuszban a pumpapályák! 2024.09.27
Szeretnéd fejleszteni a kerékpáros tudásodat, és önbizalmat szerezni két keréken is? Ha igen, akkor várnak pumpapályák, ezeket hurkokból és dimbes-dombos kanyarokból ...
Theta Healing: az érzelmi és fizikai gyógyulás új útja 2024.09.24
A Theta Healing egy holisztikus módszer, ami a tudat mélyebb szintjein való gyógyulást célozza meg. Azért népszerű, mert egyesíti a tudományos és spirituális ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.