betöltés folyamatban...

TE TUDSZ NYÚJTANI?

2022.04.26.
nyújtás

Ha munka előtt futsz, vagy ha edzés után rohansz haza (és nem fáradtál el igazán), könnyen előfordulhat, hogy a nyújtást elmismásolod. De miért baj ez? És egyáltalán tudod, hogy kell nyújtani?

Kell-e nyújtani?

Sokan úgy gondolják, hogy nyújtás nélkül is jó időket futnak, nem sérülékenyek, és ugyan nem túl lazák, de ez nem látszik meg a teljesítményükön. Ezt a gondolatmenetet könnyű megcáfolni, hiszen nem lehetnek önmaguk kontrollcsoportja, vagyis ki tudja, mire lennének képesek, ha rendszeresen nyújtanának.

Érdemes megnézni azokat, akik a sportból élnek: nemcsak dinamikusan és statikusan nyújtanak, hanem gyakran jógáznak, sőt sokan már az SMR-hengert is napi kelléknek tekintik. Persze a terhelésük is durvább, mint egy amatőr sportolóé, viszont jellemzően kevesebb időt töltenek a képernyő előtt görnyedve, ami önmagában több izom rövidülését is okozza.

Az izmok a használat, vagyis az ismételt összehúzódások során tónusosabbá válnak, ezáltal rövidülnek és sűrűsödnek is. A megrövidült izom csökkenti a lehetséges ízületi mozgástartományt, rontva a teljesítményt és fokozva a sérülékenységet. Sőt egy idő után maga körül is mindenféle bonyodalmat okoz, egy futó esetében például térd- vagy hátfájást.

A nyújtás célja, hogy az izom visszanyerje nyugalmi hosszát, esetleg még annál is hosszabb legyen, míg az SMR-henger az optimális nyújtást készíti elő.

Az alapfogalmak tisztázása után (lásd Nyújtás-abc-ét lent) már le tudunk fektetni egy ideális nyújtási sort.

Ezt is olvasd el!
NYÚJTÁS FUTÁS UTÁN! 2021.01.08
Az edzés végén a nyújtás nem maradhat el, mely nem csak rugalmasabbá, lazábbá teszi izmaidat, hosszútávon javítva a teljesítményed, de a sérülések kockázatát és az izomlázat is csökkenti. A nyújtógyakorlatokat lassan, fokozatosan és mindig egyenletesen végezd, kapkodás és sietség nélkül, a pozíciót pedig igyekezz 10-20 mp-ig megtartani. Íme, négy egyszerű gyakorlat, melyek a segítségedre lehetnek a futás utáni nyújtás során.

Egy ideális nyújtási sor

  1. Bemelegítés: a legjobb bemelegítő mozgás maga a futás, ami ebben az esetben könnyű kocogás, de a séta is megfelel a célnak. Ezután végezhetünk dinamikus nyújtást, de egy szimpla futóedzés előtt erre nincs igazán nagy szükség. A szökdelések és a futóiskolai elemek azonban jelentősen növelik a teljesítményt!
  2. Futás közben ne nyújtsunk, mert az csökkenti az izomerőt, vagy épp ellazítja az izmokat, amikor azoknak még dolgozniuk kell!
  3. Futás után jöhetnek az aktív nyújtások, majd ezután a passzív és/vagy statikus nyújtósorok. Utóbbi gyakorlatokra szánjunk egyenként legalább 30 másodpercet, de számolhatunk akár 8 lassú ki- és belégzéssel is. Alapvetés, hogy a mentális ellazulás jelentősen segíti a nyújtást, és fordítva: egy kiadós aktív, majd statikus nyújtósor után ellazulva és nyugodtan folytatjuk a napot.
  4. Az ideális megoldás az lenne, ha futás után először az SMR-henger után nyúlnánk, hiszen az izompályák fellazítása növeli az izmok rugalmasságát, csökkenti az izomlázat, és segít kioldani a feszültséget pl. a csuklyás izmokban – ahová mindenki gyűjti. Ezzel felgyorsítjuk a regenerációt, és növeljük a teljesítményt – ráadásul hasznos, ha megismerjük a fájdalmas pontjainkat.

Mit ne csináljak?

  1. Passzív nyújtás „hidegen”, futás előtt – felkelés után, kiszállva az autóból, kilépve az öltözőből. Ilyenkor egyrészt csökkentjük az izomerőt, másrészt növeljük a sérülés kockázatát. Vagyis futás előtt ne húzzuk fel a sarkunkat a fenekünkhöz, és ne hajolgassunk nyújtott lábbal a lábujjainkhoz!
  2. Jóga után nem ideális és nem is túl hatékony kemény futóedzésre indulni, mert éppen szépen ellazultak az izmaink. A helyes sorrend: előbb a futás, aztán jóga.
  3. Ne rohanjunk! Nyújtsunk türelemmel, tudatosan! Ez nem a kapkodás helye. A feszültség feszültséget szül, a nyugalom pedig laza izmokat.
Ezt is olvasd el!
HA MÉG NEM TUDNÁD, EZEK A FUTÁS LEGFONTOSABB ÉLETTANI HATÁSAI! 2021.05.20
Te is idegenkedsz a futástól, mert az iskolai kötelező köröket juttatja eszedbe? Esetleg olyan tévhitek tartanak vissza tőle, mint például, hogy rossz hatással van az ízületekre? Felejtsd el ezeket, hiszen a futás az egyik legegészségesebb mozgásforma!

Nyújtás-abc

  • Aktív nyújtás során az agonista (épp dolgozó) izmok megfeszítésével érjük el az antagonista izmok nyúlását, vagyis aktívan feszítjük valamelyik izmunkat, nem pedig kényelmesen ránehezedünk, és várjuk a csodát. Ez a feszítés véd a túlnyújtástól és a sérülésektől is, de nem különösebben pihentető. A jógapózokban számos ilyen típusú elem található.
  • Passzív nyújtás során valamilyen eszközt használunk, ami lehet a kezünk, egy társ vagy a gravitáció is, a lényeg, hogy nem fejtünk ki közben aktív izommunkát. Ilyenkor nagyobb az esélye a sérülésnek, mert nem jön létre az agonista-antagonista izmok kölcsönös gátlóhatása.
  • A dinamikus nyújtás azt jelenti, hogy mozgás közben nyújtjuk az izmokat, pl. láblendítéssel vagy törzsfordítással. Ennek az a veszélye, hogy a lendület túlvisz az egészséges mozgástartományon. A dinamikus nyújtás előtt egyrészt érdemes pl. futással bemelegíteni, másrészt határt szabni a mozdulatsornak. A dinamikus nyújtás nem azonos a „rugózással”, az utánmozgással, ami korábban a testnevelésórákon és edzéseken egyaránt divatos volt. Ma már tudjuk, hogy veszélyes és kontraproduktív: a hirtelen mozdulatok bekapcsolják a „nyújtóreflexet”, ami megfeszíti az izmot, és lehetetlenné teszi a nyúlást.
  • A statikus nyújtás a dinamikus ellentéte: ilyenkor felveszünk egy nyújtópózt, és azt tartjuk bizonyos ideig, a kilégzéseknél olykor tovább mélyítve a pózt.

A nyújtás célja, hogy az izom visszanyerje nyugalmi hosszát, esetleg még annál is hosszabb legyen, míg az SMR-henger az optimális nyújtást készíti elő.

 

Szöveg: Baumann Viola

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.