betöltés folyamatban...

A magaslati edzés hatásai

2024.02.09.
magaslati edzés

A magaslati edzés célzottan alkalmazott természetes és bizonyítottan hatékony edzésmódszer. Növeli az állóképességet és olyan ún. adaptációs tartalékokat mozgósít, amelyeket egy tengerszinten végzett edzés nem tud megadni.

A magaslati edzés azon a tudományos alapon nyugszik, hogy minél magasabb tengerszint feletti magasságban edzünk, az oxigén nyomás annál inkább csökken. Ezáltal nehezebbé válik az oxigénfelvétel a szervezetünk számára. A szervezet erre az oxigénhiányos körülményre (ún. relatív hypoxia) azonnali és tartós adaptációval reagál, így rövid időn belül a szervezet intenzív teljesítőképességét növeli. Az azonnali hatása mar egyből az edzések után érzékelhető (jobb alvás, fokozott vérellátás), a tartós hatás pedig kihat a további edzésekre és a versenyteljesítményre is.

A magaslati edzés hatásai, előnyei:

  • Szervezetünk több EPO hormont termel: A megnövekedett EPO hormonnak köszönhetően magasabb lesz a vörösvérsejt arány, ami fokozza az izmok oxigénszállítását és nehezebben fáradunk el, magasabb lesz az energiaszintünk és erősítjük a légző izmokat, így nem csak asztmások számára előnyös!
  • Javítja a VO2Max-ot (maximális oxigénfelvevő képességet): A magasabb Vo2max szint azt mutatja meg, hogy a szervezet egyszerre mennyi oxigén képes felvenni. Egy nemzetközileg is elismert élettartam meghosszabbítást kutató orvos, Peter Attila szerint akinek magasabb egy ember Vo2 max értéke, annak a következő 10 évben kevesebb esélye van a halálra.
  • Nehezebben fáradunk el és gyorsabban regenerálódunk: A magaslati edzés után a tejsavküszöbünk megemelkedik, és minél magasabb ez a limitérték annál lassabban fáradunk el. Ezt a hatást igazán majd a tengerszinten fogjuk kamatoztatni, az edzés ami korábban nehéznek tűnt már nem lesz annyira megterhelő. A tejsav felhalmozódása nem egy rossz dolog. Ez egy természetes melléktermék a szervezetben, támogatja az anaerob aktivitást, és segít magas szinten teljesíteni.

Meddig tart a magaslati edzés hatása?

A magaslati edzés hatása vagy a magaslati edzés szimulációjának előnyei akár 4-6 hétig is kitarthatnak. Természetesen szervezettől és az edzés módszertől is függ, hogy pontosan meddig tartanak a korábban leírt előnyök. Ha versenyre készülünk a magaslati edzőtáborból visszatérve mindenképp érdemes figyelni, hogy verseny előtt legalább 2-3 napot hagyjuk testünket regenerálódni.

Lehetséges hátrányok

Bár a magaslati edzés javíthatja a sportteljesítményt, sajnos a lehetséges hátrányokkal is számolni kell. A túl kemény és hirtelen edzés magas tengerszint felett hegyi vagy más néven magassági betegséget okozhat, melynek tünetei közé tartozik a fejfájás, fáradtság, hányinger, hányás és étvágytalanság, amely kb. 2500 m magasságtól jelentkezik. Az ilyen állapot megelőzése érdekében fokozatosan ajánlott akklimatizálódni a különleges környezethez, magaslati edzés során az első 3 napot érdemes felkészítő edzéssel tölteni, figyelni a hidratáltságra és a pihenésre. A hegyen könnyebben fellép a vashiány, ezért a kiegyensúlyozott táplálkozásra és vaspótlásra, megfelelő mennyiségű pihenésre mindenképp figyelj oda!

Ha magaslati edzést tervezel mindenkepp javallott a min. 3 napos akklimatizáció, az azonnali intenzív edzés nem ajánlott.

Mire figyeljünk magaslati edzés során?

  • Figyeljünk a szénhidrátbevitelre! A magaslati edzés fokozza a szénhidrátigényt, gyorsabban kiürülnek a glikogénraktárak, ezért figyeljünk a fokozott szénhidrátbevitelre vagy az edzőtábor során fokozatosan (tapasztaltaknál: 5-10%, tapasztalatlanoknál 20-25%-kal) csökkentsük az edzések intenzitását. A glikogénraktárak teljes visszatöltődése akár 3 napot is igénybe vehet!
  • Az akklimatizáció 3-6 nap is lehet, ilyenkor fokozatosan csökken a teljesítőképesség (tejsavszint emelkedés). A magashegyi akklimatizáció után a terhelés fokozatosan növelhető
  • Magas fehérjebevitel (1,5-2g/testsúly kg)
  • Mérjük a pulzusunkat és ha kiugróan alacsony vagy magas értéket mutat, szánjunk további időt az akklimatizációs edzésre

Magaslati edzésmódszertan példa:

  1. Hét: általános alap állóképesség gyakorlatok (magaslati akklimatizáció 3-6 nap)
  2. Hét: Alap állóképesség gyakorlatok + intenzivebb all. Gyakorlatok + erő-állóképesség növelés
  3. Hét: Intenzív állóképesség tréningek (Versenysebesség 90-100%)
  4. Hét: aerob edzések, reakklimatizáció elősegítése

Zárszó

A magaslati edzések alkalmazása felkészülés során népszerű a sportolók körében hiszen tudatosan beépítve az edzésrutinjukba előnyhöz kerülhetnek ellenfeleikkel szemben a versenyeken. A magaslati edzés nem csak a sportolóknak ajánlott. Mindenki másnak is, aki az egészségét a következő szintre szeretné emelni vagy ki szeretné használni a fent említett élettani előnyöket. A magaslati edzések alkalmazásán kívül gyakran látjuk a sportolókat edzőmaszkot is viselni, mivel az edzőmaszk nagyon hasonló elven működik, ám kevésbé költséges és időigényes, mint egy magaslati edzőtábor.

Ezt is olvasd el!
Fáj a fejed edzés után? 2023.03.23
Legyen szó maratoni futóról vagy zumba fanatikusról, a testmozgás okozta fejfájás mindenkinek fájdalmas és frusztráló. Hogy mi áll az edzést követő fejfájás hátterében? 4 lehetséges okot mutatunk.

Tetszenek az előnyök, de nincsen kapacitásom magaslati edzést végezni, mit tehetek?

Az edzőmaszk nem szimulálja a magaslati edzést, de egy hasonló oxigénhiányos környezetben sportolhatsz, mintha magaslati körülmények között tennéd. Szervezeted elég gyorsan – nagyjából 1 hét után – elkezd akklimatizálódni ehhez az oxigénszegény környezethez. Ennek köszönhetően pedig rengeteg jótékony élettani hatást tapasztalhatunk, amit leginkább akkor fogunk megtapasztalni, amikor már nem használjuk a maszkot. Ezek többek között:

  • Gyorsabb regeneráció edzések után, kevesebb alvásigény
  • Az izmok hatékonyabb tápanyag ellátottsága
  • Álló- és kondicionális képesség növekedés (Azt fogod érezni, hogy 2-3 hét edzőmaszk használat után az edzőmaszk nélküli edzéseket ki fogod rázni a kisujjadból.)

Mi magunk is használunk edzőmaszkot edzéseink során és azért kezdtük el népszerűsíteni szélesebb körben is, hogy mindenki megtapasztalhatja a magaslati edzéshez hasonló előnyöket, ezek a edzőmaszkok azonban mégis sokkal hozzáférhetőbbek minden sportoló számára.

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.