betöltés folyamatban...

Ilyen a tudatos légzés

2023.01.10.

“Vegyél mély levegőt! Lélegezz lassabban! Vedd a hasadba a levegőt!” – ehhez hasonló mondatokat már mindenki hallott. De miért ilyen lényeges egy létfontosságú funkcióval foglalkozni, ha az automatikusan is működik? Miért nem elég csak egyszerűen beszívni és kifújni a levegőt? Mit tud befolyásolni, mire lehet hatással a légzés? Erre igyekszem válaszolni az alábbi cikkben.

A légzés olyan mozgásminta, amelynél a levegő a tüdőbe be-, majd onnan kiáramlik. Ez a mellüreg és a hasüreg összehangolt működésével jön létre. Így a légzés minősége/milyensége szerepet játszik a hasüreg egészségében is! 

A két üreget a légzés fő izma, a rekeszizom választja el egymástól. Ez az izom játssza a legnagyobb szerepet a belső hasűri nyomás létrehozásában, ami pedig az alsó háti szakasz stabilitását befolyásolja. Ennek megfelelően a helyes levegővételnek a gerincvédelemben is jelentősége van! Ezen az anatómiai képleten keresztül futnak át az erek, az idegek, a nyirokerek. A rossz testtartás, a felületes légzés vagy akár a sok stressz is dehidratálttá teheti a kötőszövetet, ami a keringés vagy az információáramlás gátolt működéséhez vezethet. 

Hogyan befolyásolja a légzés a sportteljesítményt és a relaxációt?

Nyugalmi állapotban általában 16-szor veszünk levegőt percenként, ami közel 23 000 légvételt jelent egy nap alatt. 

  • Ha helytelenül lélegzünk, akkor nem használjuk megfelelően a rekeszizmunkat, ez pedig befolyásolhatja az egész mozgásszervi rendszerünket, s a testünk stabilizációja romlani tud mozgás közben. Innen pedig már megkezdődik az út lefelé a lejtőn: az instabilitás, bizonyos izmok aktiválódásának a hiánya az egyensúly felbomlásához vezet. Sportolás közben a testünk elkezd kompenzálni, ami mozgásszervi problémákhoz vezethet! 
  • Teljesítménycsökkenést okozhat a csökkent oxigénfelvétel is, ha a rossz technika miatt nem tudjuk kihasználni a tüdőnk teljes kapacitását.
  • A légzésünk az idegrendszerre is hatással van! A stresszoldó légzés célja az, hogy a kilégzés hosszabb legyen a belégzésnél, ugyanis ilyenkor a paraszimpatikus (nyugtató) rendszer aktiválódik: csökken az izomtónus és a feszültség. Ellazult, relaxált állapotba kerülhetünk. 

Légzésfajták

Beszélhetünk hasi, mellkasi vagy felületes légzésről. De miért is számít, hogy hova vesszük a levegőt? 

  • Felületes légzés: a rekeszizom szinte meg sem mozdul, csak a bordakosár felső része mozog, ilyenkor a mellkas alig tágul. Nő a légvételek száma, hiszen a tüdő nem tud elegendő oxigént felvenni. 
  • Mellkasi légzés: csak a bordakosár emelkedik, a rekeszizom nem ereszkedik lefelé. 
  • Hasi légzés: a rekeszizom hozza létre, ahogy belégzésnél leereszkedik a hasüregbe, majd kilégzéskor felfelé húzódik. A mellkas ilyenkor nem emelkedik. Bár ennek a légzésnek nyugtató hatása van, mégsem jó, ha folyamatosan így vesszük a levegőt! Ilyenkor ugyanis folyamatosan nagy lesz a hasűri nyomás, nagy feszültséget okozva ezzel a medencefenék, valamint a törzs izmainak. Ebben az esetben a mély hasizmainkat sem tudjuk megfelelően aktiválni, így a gerinc stabilizációját is gátoljuk. 

Hogyan lélegezzünk helyesen?

A szervezetünk számára a legjobb, ha az utóbbi két módszert kombináljuk! A mellkas emelkedik, majd a rekeszizom enyhén lefelé mozdul: ez a bordakosár különböző irányú tágulását eredményezi – kinyílik oldalra, fel és le, valamint előre és hátra. 

 

Nézzünk egy egyszerű gyakorlatot!

  • Feküdj a hátadra! Tedd az egyik kezedet a mellkasodra, a másikat a hasadra! Nézd meg, hogy melyik emelkedik! Figyelj tudatosan a légzésedre! Az orrodon keresztül szívd be a levegőt, majd a szádon át fújd ki! A belégzés és a kilégzés időtartama legyen azonos!
  • Most koncentrálj csak a mellkasodon lévő kezedre! Emelkedjen csak az! Ismételd meg egypárszor!
  • Térj át hasi légzésre: csak a hasadon lévő kezed emelkedjen! Ismételd meg egypárszor!
  • Végül kombináld a kettőt! Először a mellkasodon lévő kezed emelkedjen meg, majd enyhén a hasadon lévő! Kilégzésnél először a hasadon lévő ereszkedjen, és csak azután a mellkason lévő! Ismételd meg egypárszor! Próbáld ki különböző testhelyzetekben (pl. ülésben, állásban) is!

SM-tipp

Figyelj tudatosan a légzésedre, mivel szerepet játszik a megfelelő belső hasűri nyomás létrehozásában – ezáltal segíti a belső szervek megfelelő működését –, a sejtközi anyagcserében, a vegetatív idegrendszer működésében és a törzsstabilizációban! Mindennap szánj egy-két percet a légzőgyakorlatokra! Beépítheted a bemelegítésbe, a nap indításaként vagy zárásaként is! A nagy rohanásban állj meg egy pillanatra, és nyugtasd meg a légzésedet! A szervezeted meg fogja köszönni!

Ezt is olvasd el!
Szúr az oldalad futás közben? 2022.12.29
Ismerős az érzés, amikor futás vagy más kardió mozgás közben egyszer csak elkezd szúrni az oldalad? Ez a sajgó, szúró vagy éles hasi fájdalom közvetlenül a bordák alatt nagyon gyakori probléma a futók körében.

Tudtad?

  • A mellkasi régióban történik a testünkben a legtöbb mozgás.
  • Bár a testünk irányítja a légzést, mi is nagyban tudjuk befolyásolni!
  • Ha a tüdőnket „kiterítenénk”, lefedne egy teniszpályát!
  • A tudatos légzés segíti a jobb regenerációt, csökkentheti a szorongást, a depressziót és a stresszt.
  • A légzés a hangulat mutatója: ha megváltoztatjuk a légzésünket, megváltozik a hangulatunk is!
  • A megfelelő légzés segít a helyes testtartás kialakításában, közrejátszik a gerincoszlop háti részének mobilizálásában, valamint az alsó rész stabilizálásában. 

Szerző: Hepp Gréta (a szerző pre- és rehabilitációs tréner: facebook.com/HepPrehab)

További cikkek

5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok sokfélesége meglepő lehet. A középkorban az emberek különböző fizikai tevékenységeket űztek, legyen az hagyományos sport, lovagi gyakorlat vagy egyszerű szabadidős testmozgás.
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ultrafutás és az egészség összefüggéseiről a szakértők.

Ajánló

5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...
Balatonfelvidék - felfedezésre váró eldugott kincsek! 2024.04.12
A Balatonfelvidék gazdag történelmi és természeti kincseket rejt, amik kiváló lehetőséget kínálnak a kirándulások és túrák szerelmeseinek. Számos eldugott ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.