betöltés folyamatban...

Görgőhasználat edzői és sportolói szemmel

2023.12.19.
Görgőhasználat

Az első görgőmet valamikor a 90-es évek végén vettem meg, ami köszönőviszonyban sincs a ma használatos eszközökkel. Persze azt is hajtani kellett, de a bringák fejlődése mellett a görgők is elképesztő evolúción mentek át. Tippünk: görgőhasználat edzői és sportolói szemmel

Emlékszem, mikor az első görgőmet megvettem, azt hittem, ezzel meg tudom váltani a világot, és milyen jó lesz otthon edzeni, mikor rossz idő van, például egy film nézése közben. Hát ez a teóriám egészen hamar megdőlt… Hangos volt, kényelmetlen (rezgett), illetve nagyon unalmas.

Aki manapaság akar görgőt venni, már sokkal szerencsésebb helyzetben van, és bár egy „nem okos görgő” tud unalmas lenni, azért a kényelem és praktikum már egészen más szinten van.

Nagy általánosságban a görgőkkel időt lehet nyerni, hiszen nem kell elmenni valahova edzeni, nem kell órákat öltözködni télen (vagy megfagyni), szóval praktikus. 

Nem mellesleg rövidebb idő alatt nagyobb terhelésnek tesszük ki magunkat, hiszen itt nincs belegurulás, mindig forog a láb, nagyobb a folyadékveszteség (ezt érdemes fokozottan pótolni ilyenkor). Összességében intenzívebb terhelés éri a szervezetünket. Én azt szoktam mondani, ha valaki görgőn csinálja meg a kintre tervezett edzést, akkor maximum a 75%-át nyomja le. Arra is készüljünk fel, hogy alattunk az izzadságunkból pocsolya fog kialakulni, ezért érdemes egy görgős szőnyeget is beszerezni, ha nem akarjuk eláztatni a parkettát. 😀

Görgőhasználat

Kezdem azzal, ami mindenek az alapja, a szabadgörgő. Itt három hengeren bringázunk, és a kerekek forgómozgása által stabilizálva maradunk a bringán. Ez a verzió némi gyakorlást és ügyességet igényel, illetve nem az az „elmélázós” történet. Persze egy kis idővel azért a legtöbb bringás meg tudja tanulni. Én leginkább versenyeken való bemelegítésnél, illetve rövidebb edzéseknél használom szívesen, hiszen semmi „szerelést” nem igényel, csak rárakom a bringát, és megyek rajta. Egyébként gyerekeknek is nagyon hasznos, hiszen sokat lehet rajta ügyeskedni, izgalmasabb, mint csak simán tekerni. 

A szabadgörgők is modernizálódnak folyamatosan

A Tacx Galaxia már szabadalmaztatott lengő rendszerrel van ellátva, mely segít a görgőn maradni például egy hirtelen megindulásnál, kiállva tekerésnél. A kúpos görgők segítik a kerék középen maradását. Nem mindegy, hogy milyen görgőt választ az ember.

Ezt is olvasd el!
A HEGYIKERÉKPÁROS PARTI ANDRÁS ÖTÖDIK LETT 2020.03.11
Parti András háromszoros olimpikon hegyikerékpáros összetett ötödik helyen ért célba a négy napos törökországi UCI S2-es besorolású világranglista pontokat is osztó versenyen.

Vannak még a szintén hagyományosnak mondható, nem direkt hajtású görgők. Itt is a komplett bringát rakjuk rá az eszközre, viszont itt fixen rögzül a hátsó tengely, így „csak” hajtani kell a bringát. Ami fontos – ahogy a szabadgörgőnél is –, hogy minél simább, lehetőleg kifejezetten görgős gumival használjuk, mert jóval halkabb, és nem kopik olyan gyorsan. Egy ilyen görgőn bármilyen edzés jól kivitelezhető, még az is, amit nem tudunk kint elvégezni. Például nincs elég hosszú emelkedő a környéken, vagy túl nagy a forgalom. A „pedálfordulat-orientált” edzések is kivitelezhetőek így, hiszen nincsen zavaró külső tényező, mint odakint.

Görgőhasználat

Itt jönnek képbe az okosgörgők, a görgős szegmens csúcstermékei! Ebből is van nem direkt hajtású, de a legpontosabb és legprofibb a direkt rendszerű. Itt már kikerül a hátsó kerék a bringából, és egy a görgőn lévő fogaskereket hajtunk meg. Ez a non plus ultra! 

Ezt is olvasd el!
Parti András visszahódította a bajnoki mezt 2020.08.18
Vasárnap rendezték a mountain bike olimpiai szakágának országos bajnokságát Zalaegerszeg mellett. A hétvégi verseny izgalmait nemcsak a sár és az eső hozta meg, hanem hogy az elit kategória válogató versenynek számított a jövő évi tokiói nyári játékokra, hogy ki képviseli majd hazánkat.

Előre be tudjuk programozni az edzésünket az alkalmazásba, így pontosan végigvisz az edzésen, nem kell állítgatni a terhelést, az eszköz intéz mindent. Sőt különböző „virtuális valóságokban” is tudunk tekerni barátokkal, akár idegen sporttársakkal a Zwift segítségével vagy a Tacx saját programjával. A téli időszakban edzőként javasolni szoktam, hogy legyenek ilyen „free ride-ok” a monotonitást elkerülendő. 

Én egy Tacx Neo 2T-t használok, ami nálam is új dimenzióba helyezte a görgőzés fogalmát! 

Ezzel az eszközzel már azt is érzed, ha mondjuk „macskakövön vagy kavicson mész”, az említett programok segítségével. Elképesztően realisztikus élményt nyújt! A görgőzésnél általában a legnagyobb probléma a monotonitás, a Tacx Neo 2T-vel ez simán leküzdhető.

Összességében a görgőzésről elmondható, hogy az edzéseket pontosabban, precízebben meg lehet csinálni, időt nyerünk, plusz biztonságosabb. Nem kell a városban az autókat kerülgetni, vagy kockára fagyni télen, mert nem számít az időjárás. Ha odafigyelünk a hidratálásra, és nem toljuk túl a terhelést, akkor tökéletes fegyver a felkészülésben télen, de manapság akár nyáron is. 😉

Parti András BIO

  • Életkor: kereken 40 év
  • 4x-s olimpikon 
  • 23x-os Magyar Bajnok hegyikerékpáros
  • 25 éve bringázik
  • 7 éve edzőként is dolgozik

További cikkek

Női Vuelta Espana: Demi Vollering győzőtt 2024.05.10
Az U23-as világbajnok és Giro d’ Italia szakaszgyőztes Vas Kata Blankával a mezőnyben vágtak neki a kerekesek a 10. női spanyol körversenynek. A női Vuelta Espana nyolcnapos viadal és egy Valencia körüli 16 kilométeres csapatidőfutammal indult, ahol már egyből komoly izgalmakban lehetett részünk, ráadásul szenzációs és egyben történelmi magyar sikernek is a szemtanúi lehettünk. Nézzük is meg, hogy miként alakult ez a 8 szakasz!
Olimpikonok és paralimpikonok mutatták be az olimpiai formaruhákat 2024.05.09
Május 6-án, a Magyar Sport Napján tizenhat-tizenhat élsportoló és meghívott híresség mutatta be a Magyar Olimpiai és Paralimpiai Csapat részére tervezett olimpiai formaruhákat. A párizsi olimpia és paralimpia nyitóünnepségére a bevonuló ruházatot a Heavy Tools tervezi és készíti, míg a sportruházatok az Adidas és a Tisza, az ünneplő ruházatok pedig a Roland Divatház és a Kézmű közreműködésével készülnek. (X)
A „Clean eating” a tiszta étrend(?) 2024.05.08
Az elmúlt évtizedben a clean eating egyre inkább a figyelem középpontjába került, noha magának a fogalomnak nincs egyetlen hivatalos definíciója. Inkább egy diétás megközelítésről van szó, amivel kapcsolatban számos népszerű étrend és best-seller szakácskönyv született.

Ajánló

Női Vuelta Espana: Demi Vollering győzőtt 2024.05.10
Az U23-as világbajnok és Giro d’ Italia szakaszgyőztes Vas Kata Blankával a mezőnyben vágtak neki a kerekesek a 10. női spanyol körversenynek. A női Vuelta Espana ...
Olimpikonok és paralimpikonok mutatták be az olimpiai formaruhákat 2024.05.09
Május 6-án, a Magyar Sport Napján tizenhat-tizenhat élsportoló és meghívott híresség mutatta be a Magyar Olimpiai és Paralimpiai Csapat részére tervezett olimpiai ...
A „Clean eating” a tiszta étrend(?) 2024.05.08
Az elmúlt évtizedben a clean eating egyre inkább a figyelem középpontjába került, noha magának a fogalomnak nincs egyetlen hivatalos definíciója. Inkább egy diétás ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 3. 2024.05.07
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
Indul a Giro d’ Italia, Valter Attilával a mezőnyben! 2024.05.03
Május 4-én szombaton megkezdődik az idei esztendő első nagy háromhetes körversenye, a 107. Giro d’ Italia. Az olasz körverseny egy Torino környéki dombosabb etappal ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.