betöltés folyamatban...

Fáj a fejed edzés után?

2023.03.23.

Legyen szó maratoni futóról vagy zumba fanatikusról, a testmozgás okozta fejfájás mindenkinek fájdalmas és frusztráló. Hogy mi áll az edzést követő fejfájás hátterében? 4 lehetséges okot mutatunk.

Bár ritkábban fordul elő, mint az „általános” fejfájás vagy migrén, a testmozgás okozta fejfájás gyakori jelenség. Fontos, hogy többszöri előfordulás esetén forduljunk orvoshoz az esetleges másodlagos okok kizárása miatt. Mielőtt elkezdenél félni az edzés végétől, vagy a fejfájást elkerülendő teljesen lemondanál róla – Ashhar Ali, D.O., a Henry Ford Health neurológusa tanácsot ad arra vonatkozóan, hogy miért is alakul ki és ami még fontosabb hogyan lehet legyőzni a kellemetlen tüneteket.

1. Nem vagy formában

A fitté válás egy folyamat, és ha túl hamar túlhajszolod magad, előfordulhat, hogy edzés közben vagy után megfájdul a fejed. A tested, a túl intenzív mozgás következtében -hacsak nem intenzív edzéshez szokott- , fájhat, görcsölhet vagy fejfájást okozhat- mondja Dr. Ali.
A megoldás: mindannyian fittek akarunk lenni, de jobb, ha lassan kezdünk bele. Időbe telik, hogy felépüljön az edzettségi szint, és előfordulhat, hogy az agyunk lassabban szokik hozzá.

2. Kiszáradtál

A görcsöktől a homályos látásig a kiszáradás számos módon negatívan hat a szervezetre. A fejfájás is az elégtelen vízivás egyik mellékhatása.
A megoldás: igyál vizet vagy sportitalokat edzés előtt, közben és után, hogy hidratált maradj, és pótold az elvesztett folyadékot.

3. Túlmelegedtél

Nyári hőségben, kis, rossz szellőzésű túlfűtött helyen edzel? Bizony, ez is okozhatja a fejfájásod. A tested túlmelegszik, hogy kompenzálja a környezetet, amelyben tartózkodik. A megoldás: ha beltérben sportolsz, állíts be néhány ventilátort, hogy a levegő keringhessen és a hőmérséklet alacsonyabb legyen. Ezenkívül ügyelj a viselt ruházatra is. Kint vagy a nyári melegben csupa feketében? Nehéz melegítőnadrágot viselsz súlyemelés közben? Az, amit viselsz, ugyanolyan fontos szerepet játszhat a fejfájásban, mint a tényleges tevékenység, amelyben részt veszel.

Ezt is olvasd el!
„Ép testben ép lélek” 2022.07.09
Az ember már a latinok idejében felismerte, hogy az általános jó közérzet eléréséhez elengedhetetlen a helyes táplálkozás és a megfelelő mennyiségű fizikai aktivitás. Hogy mit értünk helyes és megfelelő alatt? Ennek meghatározásához, ismernünk kell saját fizikai határainkat, képességeinket. Ha ez megvan már könnyen választhatjuk ki a számunkra legideálisabb sportot, étrendet és alakíthatjuk ki napi rutinunkat, melynek középpontjában az „ép testben ép lélek” filozófia áll.  Motivációként lássuk milyen konkrét előnyei vannak a sportnak az egészségünkre nézve.

4. Magasban edzel?

A magasabban végzett edzés, ahol ritkább az oxigén, fejfájáshoz vezethet – különösen, ha megerőlteted magát.
A megoldás: ha magasabb helyen tartózkodsz (pl.: utazás miatt) és ott kezdenél fizikai aktivitásba, szánd az első néhány napot arra, hogy hozzászokj az oxigénszinthez. Egy másik tipp: Összpontosíts azokra a gyakorlatokra, amelyek kevésbé terhelik a légzést, mint például a jóga vagy a pilates.

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.