betöltés folyamatban...

Sótabletta és ami mögötte van I.

2022.12.11.

Sportközvetítéseken bizonyára sokan láttatok már görcstől összeroskadó sportolót a célvonal előtt vagy tapasztaltatok magatokon hasonlót. Nézzük meg mi az a kis dolog, amit megtehetsz ennek elkerülésére, és ami nagy hatással lehet a teljesítményedre is. Eláruljuk: sótabletta és folyadék!

Igyál elég vizet! 

De a helyzet azért ennél kicsit bonyolultabb. Jól tudjuk, hogy testünk nagyrészt folyadékból áll, ami azt jelenti, hogy minden sejtnek, szövetnek és szervnek elegendő vízre van szüksége a működéséhez. De nem árt szem előtt tartanod, hogy a tiszta ivóvíz mellett a jobb teljesítményhez olyan elektrolitokra is szükséged van, mint a kálium és a nátrium.

Figyelj a folyadékpótlásra a csúcsteljesítmény fenntartásához

Alapvetés, hogy a megfelelő hidratáció szükséges a csúcsteljesítmény fenntartásához. Ugyanis a testünkben található víz szabályozza a testhőmérsékletet, keni az ízületeket, és szállítja a tápanyagokat az egész szervezetben. A folyadékpótlás különösen fontos edzés közben, mivel az izzadsággal vizet veszítesz. Minél hosszabb ideig és intenzívebben edzel, annál nagyobb szükség van arra, hogy folyadékot juttass a szervezetedbe. Ha nem pótolod a folyadékot, a szíved számára nehezebbé válik a vér keringtetése.  A vér- és plazmatérfogat csökkenése hozzájárulhat az izomgörcsök, a szédülés, a fáradtság, a hőguta és a hőkimerültség kialakulásához is.

A víz mellett a szervezet izzadáskor elektrolitokat is veszít. A klorid, a kálium és a nátrium a legfontosabb elektrolitok, amelyek a vérben, a vizeletben és a testnedvekben elektromos töltést hordoznak. A tested sejtjei az elektrolitokat használják az elektromos impulzusok továbbítására, amelyek segítik a sejtek egymás közötti kommunikációját és biztosítják az ízlelés, a látás, a szaglás, a tapintás és a hallás képességét. 

Sportolók speciális folyadékbeviteli követelményei

Nézzük, ha sportoló vagy, mennyi vizet kell innod? A válasz attól függően változik, hogy mennyit és milyen intenzíven sportolsz és mennyit izzadsz. Vannak azonban módszerek annak felmérésére, hogy elegendő folyadékot fogyasztottál-e.

Te mennyi vizet iszol egy nap?
Te mennyi vizet iszol egy nap?
  • Az egyik módszer a vizeleted figyelése. A világos színű vizelet azt jelenti, hogy a szervezeted valószínűleg megfelelően hidratált, de a sötét, tömény vizelet azt jelezheti, hogy nem ittál elég folyadékot.
  • A másik módszer, ha edzés előtt és után megméred a testsúlyod, mert a közvetlenül edzés után bekövetkező fogyás valószínűleg a folyadékbevitel csökkenése miatt következik be.

Az edzés utáni első órában vízzel kell rehidratálnod magad. Az American College of Sports Medicine irányelvei viszonyítási pontként szolgálhatnak:

Legalább 4 órával az edzés előtt fogyassz körülbelül 2-3 ml vizet vagy sportitalt testsúly-kilogrammonként. Ez egy 50 kg-os sportolónál 1 liter folyadéknak felel meg

Segíthet az alábbi hidratációs irányelv:

  • Edzés előtt: 4,5 – 5 dl
  • Közben: 0,5 – 1.2 liter sportital (4-8 % szénhidrát és 500-700 mg sótartalommal literenként)
  • Után: minden leadott kg után 4,5-8 dl folyadék, részesítsd előnyben a magas folyadéktartalmú ételeket pl.: gyümölcsök, zöldségek
Ezt is olvasd el!
Sótabletta és ami mögötte van II. 2022.12.16
Folytatjuk a sótabletta cikkünket. Sokan a nátriumot a magas vérnyomással, a szívbetegségekkel és a konzervekkel hozzák összefüggésbe, pedig fontos funkciókat tölt be a szervezet egészségének megőrzésében: Fenntartja a folyadékegyensúlyt a sejtekben, segít az idegi impulzusok továbbításában az egész szervezetben, segíti az izmok összehúzódását és ellazulását.

Forrás: https://blog.insidetracker.com/Qualyteam.eu/National Libarary and Medicine: R J Aughey és kutatótársai és Kameron Mc Kenna és kutatótársai cikkei

Szöveg: Michtiov Emese

További cikkek

Koffein: ellenség vagy szövetséges? 2024.05.02
Elsétálva a sportboltok koffeintartalmú zseléi, drazséi, gumicukrai, tablettái előtt, látva a versenyeken egyre sűrűbben használt koffeintartalmú frissítőket, felmerülhet a kérdés: mit jelent a koffein vagy akár a kávé nekünk, sportolóknak?
Saját testsúlyos edzés kislexikon 2. 2024.04.30
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon (2) fogalmait!
Utcai sportok fesztiválja Budapesten - Olimpiai Kvalifikációs Sorozat 2024.04.29
Június 20-23. között a Ludovika Campuson mérik össze tudásukat a BMX freestyle, a breaking, a gördeszka és a sportmászás legjobbjai az első Olimpiai Kvalifikációs Sorozat eseményein. Az esemény a Nemzetközi Olimpiai Bizottság új, két fordulós kezdeményezése. A hazai állomás rendezésének jogát a NOB végrehajtó bizottsága ítélte oda Budapestnek. A versenyzők az eseményen megválthatják jegyüket a párizsi olimpiára. A budapesti esemény ingyenesen látogatható!

Ajánló

Koffein: ellenség vagy szövetséges? 2024.05.02
Elsétálva a sportboltok koffeintartalmú zseléi, drazséi, gumicukrai, tablettái előtt, látva a versenyeken egyre sűrűbben használt koffeintartalmú frissítőket, ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 2. 2024.04.30
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
Utcai sportok fesztiválja Budapesten - Olimpiai Kvalifikációs Sorozat 2024.04.29
Június 20-23. között a Ludovika Campuson mérik össze tudásukat a BMX freestyle, a breaking, a gördeszka és a sportmászás legjobbjai az első Olimpiai Kvalifikációs ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.