betöltés folyamatban...

NORDIC WALKING BOTOKAT A KÉZBE, ÉS IRÁNY A TERMÉSZET!

2020.11.13.
Nordic walking - mindenki látott már a hosszú hegyes vagy kopogós végű fémbotokkal gyalogló embereket, akik tetőtől talpig megmozgatják a testüket.

A szerzetesektől a hadseregen át az élsportolókig nyilván mindenki látott már a környezetében hosszú fémbotokkal gyalogló embereket Budapesten, a Margitszigeten, a Hármashatár-hegyen, a Normafánál, a Balaton körül. De miért is jó a nordic walking, a hegyes vagy kopogós végű botokkal gyaloglás? A választ egy megszállott túravezető-oktatótól, Wilk Zsófiától kapjuk meg.

Emléksze, meglepődve vettem észre, hogy egy plakátkampányában szerzetesek szerepeltek és az egyik pap kezében is Nordic Walking-bot volt. Ezek szerint már ők is felismerték, hogy a lelkigyakorlatuk teljesebb lesz, ha az erdőben elvonulva tetőtől talpig megmozgatják a testüket. De a Magyar Honvédség is jelentkezett nálam. Vadászpilóták, ejtőernyősök kiképzésében, megsérült katonák rehabilitációjában kívánják használni a botokat. 

Holott a legjellemzőbb kép, ami az emberekben él ezzel kapcsolatban alighanem az, hogy rendszerint egy idősebb úr vagy hölgy a botjait szinte maga után húzva gyalogol… 

Sokan azt gondolják, ha két botot vesznek a kezükbe, és azzal elkezdenek gyalogolni, az már Nordic Walking. Nyilván ez is sokkal jobb, mint a tévé előtt ülni, de attól az még mindig csak gyaloglás marad, bottal a kézben. Annak idején én is így kezdtem. Aztán, ahogy megtanultam, hogyan kell helyesen leszúrni a botot a földre, nyújtott karral elindítani, és egy erőteljes karhajlítás után megint nyújtott karral befejezni a mozdulatot, és a csípőmet, felsőtestemet a megfelelő szögben tartani, megváltozott az élmény. 

Miről számolnak be azok, akiknél „megtörtént a csoda”? 

Semmilyen szuper titok nincs. Egy háromórás, a helyes bothasználatot oktató tanfolyam már jó alap a starthoz. Utána viszont tényleg mesébe illő változások következhetnek be. Főként az addig futással akár félmaratonig, maratonig is eljutó, de sérülés miatt nálunk kikötő nők számolnak be arról, hogy korábban soha nem volt olyan vékony derekuk, kerek popsijuk, feszes, tónusos combjuk, válluk, mint amilyen a Nordic Walkingtól lett.  

Mit kell tenni mindezért? 

Tehermentesíteni kell az alsó végtagot a megfelelő csípőhajlítással, valamint a botok aktív használatával. Így a test izmainak kilencvenöt százalékát meg lehet mozgatni. A jól kivitelezett technika mindkét testtengelyünk mentén szimmetrikus mozgásokat eredményez, ami nagyban segíti a deformitások helyreállítását, a sérülések elkerülését vagy azok rehabilitációját. De ehhez megfelelő intenzitás is szükségeltetik. 

Milyen magasra lehet ezzel feltornázni a pulzust? 

Simán el lehet vele érni a maximumot. Vannak olyan tempós gyalogló, de főként ugró-, és futógyakorlatok, amelyek után a tanítványaim a „fülükön is levegőt szeretnének venni”. A legnagyobb előny abban rejlik, hogy nincs becsapódás, ez a mozgásforma nem koptatja, üti-veri az ízületeket. Miközben éppen olyan magas pulzuson, intenzíven lehet edzeni, mint akár futás közben. A labdajátékosok számára, akik óhatatlanul is erősebbek az ügyesebbik kezük vagy lábuk oldalán, ez segít kiegyenlíteni az eltéréseket. Valamint a kerékpárosok körében jellemző rendkívül erős láb, kontra gyenge felsőtest arányait is javítja. 

Lance Armstrong a Bicikli életre, halálra című könyvében éppen azt említi, hogy miután rákos lett, lefogyott a kidolgozott, izmos, triatlonos felsőtestéből, és így válhatott Tour de France-t nyerő kerékpárossá. Igaz ahhoz a dopping is kellett.

Ha a doppingos vonatkozástól eltekintünk, akkor sincs igaza Armstrongnak. Pontosabban a saját aspektusából igen. Hiszen aki Tourt, világbajnokságot, olimpiát akar nyerni, amiért busásan megfizetik, ha sikerrel jár, annak sportágspecifikus alkatra van szüksége, kerül, amibe kerül. De aki egészségesen szeretne élni, sportolni, ráadásul mindezt hosszú távon, annak igenis oda kell figyelnie a teste és persze a lelke egyensúlyára. Ehhez pedig az egyik remek kiegészítő sport, ha úgy tetszik, keresztedzés lehet a Nordic Walking.  

 

Sauvakävely, a bottal gyaloglás 

A sport az 1930-as évekből, Finnországból eredeztethető. A sífutók  körében, mint a leghatékonyabb nyári erőnléti edzést biztosító mozgásforma jelent meg. Eredeti neve sauvakävely, amely finnül „botos gyaloglás”. 1997-ben jelent meg a mai formájában, amikor Marco Kantaneva a Finnish Sport Institute-nál tanult. Szakdolgozati témájául választotta a sífutók nyári, botos edzésprogramját. Miután fényképekkel illusztrálva bemutatta „tudományát”, sokan kinevették, és gúnyos megjegyzések kísérték a Nordic Pole Walkingot Finnországban.. A „feledékenyek sportja”, szólt a kritika, utalva a finneknél népszerű sífutás otthon felejtett léceire. Az évek során azonban nem várt népszerűségre tett szert az új mozgásforma, meghódítva Skandináviát, majd Európát, Észak-Amerikát, Japánt és Ausztráliát is.

További cikkek

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok sokfélesége meglepő lehet. A középkorban az emberek különböző fizikai tevékenységeket űztek, legyen az hagyományos sport, lovagi gyakorlat vagy egyszerű szabadidős testmozgás.

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.

Sport Forum Hungary 2023 konferencia

2023.11.15
2023. október 19-én lezajlott a második Sport Forum Hungary konferencia a Puskás Arénában, elmondhatjuk a kitűzött céljainkat elértük, a szakmai nap a programok mellett fórumot teremtett a sport diszciplinái között. A 2023-as második eseményünk központi témája a nemzetközi együttműködés, amely során mélyrehatóan vizsgáljuk a V4 régió sportéletét és sportgazdaságát meghatározó kulcskérdéseket. Az idei konferencia öt fő trend köré épült fel: fenntarthatóság, mesterséges intelligencia, digitalizáció, integráció és nemzetköziesedés. Ezeknek a trendeknek a jelenlegi és jövőbeli hatásait a sportra alaposan áttekintjük, inspirálva és ösztönözve az újításokat és a pozitív változást a sport világában. A Sport Forum Hungary egésznapos programja három teremben párhuzamosan zajlott, 120 előadó és panelbeszélgetés résztvevő 80 előadása gazdagította a napot és 758 résztvevő látogatta meg az eseményt.