betöltés folyamatban...

Mit kíván a túrakutya?

2023.01.25.

Azt már megtanultuk, hogy autóban nem hagyjuk nyáron a kutyát, még tíz percre sem. Azt is tudjuk, hogy tűző napon és forró aszfalton nem szeretnek sétálni az ebeink. De mit érdemes még szem előtt tartani, ha az erdőbe indulunk kirándulni négylábú társunkkal? Túrakutya tippek.

Elsőkutyásként sok mindent szegény vizslám kárán tanultam meg. Például, hogy az Alföldön hiába vannak kék kutak a falvakban, gyakorlatilag az összesnek leszerelték a nyomókarját – vagy egyszerűen csak el van zárva. Nyilván van ennek oka, de nem számítottam rá. Azt is Füge révén tudtam meg, hogy attól, hogy én futásra alkalmasnak találom a 30 fokos nyári délutánt (rendben, én is csak szenvedve), neki erre nincs szüksége. És ha nincs kedve futni, ő bizony hazamegy 200-400 méter után. És azt is az ebem tanította meg, hogy ha valami történik a lábával, és nem hajlandó továbbmenni, egy kis törődés és simogatás, meg persze 200 méter ölben cipelés szinte mindent meggyógyít. Hülyére vett? Lehet. Hogy másnak ne kelljen a saját és a kutyája kárán tanulni, összeszedtük, mire kell figyelni nyári kirándulásokon.

  1. Víz

A patakok hajlamosak nyárra kiszáradni, a kutakat elzárják, leszerelik. Minket egyszer egy fél narancs mentett meg a szomjhaláltól… A lényeg, hogy vigyünk magunkkal vizet és összehajtható tálkát, de ha kell, csöngessünk be valakihez, és kérjünk inni a kutyánknak! 

  1. Túlmelegedés

A nyomott orrú fajták kiemelten veszélyeztetettek, mert a légzéssel nem tudnak elég hőt leadni. De a többi fajtára is igaz, hogy hőgutát kaphat, amit a kirándulás alatt árnyékos helyen pihentetéssel és nedves textilbe csavarással lehet megelőzni. A nagyon hideg vízzel való locsolás kontraproduktív!

  1. Tappancs

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a kutyának nem túl meleg-e a talaj (legyen az aszfalt, homok, kikötői burkolat, fém), vegyük le a cipőnket, és próbáljuk ki. Ha előtte fürdött is, különösen érzékenyek a tappancsai, így csak füvön hagyjuk sétálni! Krémezés, kutyacipő vagy -zokni is kisegíthet minket a bajból, de ne állandó jelleggel használjuk, inkább kerüljük a forró felszínt!

  1. Kullancsok és egyéb vérszívók

Nyilván kell nyakörv/tabletta/spot-on a kutyára, vagy ezek mind, de sajnos a tapasztalat szerint így sem lehet megúszni a parazitákat. Mindennap nézzük és simogassuk át a négylábút, figyeljünk a viselkedésére is! A babéziózis sem feltétlenül kezdődik ömlő vérrel, néha csak levert a kutya, de akkor is orvoshoz kell vinni! Fürdés előtt mindenképp vegyük le a kullancsnyakörvet, mert egyrészt elvész a hatékonysága, másrészt megöli a halakat…

  1. Alvás

Ha sátrazunk, vigyünk külön fekvőhelyet a kutyának, és/vagy engedjük be a sátorba. Van rá esély, hogy ránk fekszik, de kint túl éberen alszik majd, és a kullancsok, szúnyogok is könnyen megtalálják.

  1. Sérülés

Ritkán fordul elő, de mi garantálja, hogy a kutyánk nem sebesül meg? Beszorulhat a lába kövek közé, beleléphet üvegszilánkba, szögbe… Ha az erdő közepén járunk, és tényleg nem tud ráállni a lábára, bizony vinni kell a négylábút. Én már jártam így, kemény edzés volt a 25 kilós ebbel. Ha belefér az életünkbe, szerezzünk be kutyacipelő hátizsákot. Olcsó, és borzasztó jól jöhet, ha vinni kell a „szőrös gyereket”.

Ezt is olvasd el!
Canicross – a kutyás futás 2022.10.16
Van egy négylábú társad, akit szíved szerint mindenhová magaddal vinnél? Szeretnél kipróbálni valami igazán különleges mozgásformát, ahol a kutyád és te együtt mozoghattok? Próbáld ki a Canicrosst! Canicross a canine és cross country, azaz a kutya és a terepfutás szóösszetételről elnevezett kutyás sport, ahol a kutya egy rugalmas pórázzal húzza keresztül a terepen gazdáját. 

Szöveg: Baumann Viola

További cikkek

Hiperbár oxigénterápia 2024.03.27
A búvároknak ismerősen cseng, de sokaknak talán Cousteau kapitány és hajója; a Calypso jut eszébe. Ám ennél jóval korábbra kell visszautaznunk az időben. Megismertetjük a hiperbár oxigénterápia erdetét és jelenét.
Pliometrikus gyakorlatok futáshoz 2024.03.26
A gyerekkorunkban anélkül, hogy tudatában lettünk volna, ösztönösen végeztünk erő-, sebesség- és mozgáskoordináció-fejlesztő gyakorlatokat. Ugráltunk, szökdeltünk, dobtunk, rúgtunk és másztunk. Ezek a pliometrikus gyakorlatok, a reaktív erőfejlesztő mozdulatok hozzájárultak az izomerőnk, a fizikai teljesítményünk és a robbanékonyságunk növeléséhez.
Kondiztunk egy ékszerdobozban > a V.30 Sportközpont 2024.03.24
2021-ben nyílt meg a V.30 Sportközpont. A többszintes multifunkcionális létesítményben a fitneszedzéseinket a konditeremben, a nyújtóteraszon és a skyteraszon is elvégezhetjük. A belvárosiak minden szolgáltatást kedvezménnyel vehetnek igénybe. (x) (X)

Ajánló

Hiperbár oxigénterápia 2024.03.27
A búvároknak ismerősen cseng, de sokaknak talán Cousteau kapitány és hajója; a Calypso jut eszébe. Ám ennél jóval korábbra kell visszautaznunk az időben. ...
Pliometrikus gyakorlatok futáshoz 2024.03.26
A gyerekkorunkban anélkül, hogy tudatában lettünk volna, ösztönösen végeztünk erő-, sebesség- és mozgáskoordináció-fejlesztő gyakorlatokat. Ugráltunk, ...
Kondiztunk egy ékszerdobozban > a V.30 Sportközpont 2024.03.24
2021-ben nyílt meg a V.30 Sportközpont. A többszintes multifunkcionális létesítményben a fitneszedzéseinket a konditeremben, a nyújtóteraszon és a skyteraszon is ... (X)
FELKÉSZÜLÉSI TIPPEK - EGYNAPOS BALATON-KÖR 2024.03.22
A Balaton-kör bizony 200 kilométer. Nem túl extrém edzésekkel földi halandók számára is teljesíthető egy nap alatt, de van néhány szabály, amelyet nem árt ...
Mi fán terem a cyclocross? 2024.03.20
Az országúti szezon végén a figyelem a kerékpározás téli alternatívájára, a cyclocross szakágra terelődik. A nagy sztárok miatt egyre nagyobb érdeklődés övezi a ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.

EGÉSZSÉGES FALATOK TÚRÁZÁSHOZ

2020.08.25