Egyetlen levegővel, uszonnyal a lábán 142 métert úszott Mayer András az ötven éven felüliek közötti masters kategóriában 2023-ban Kuvaitban, a tavalyi apnea-világbajnokságon. Történelmet írt: a medencés szabadtüdős merülőnek ugyanis ezüstérmet ért ez teljesítmény, s ezzel Magyarországról elsőként állhatott vb-dobogóra. De miről is szól az apnea?
Fizikai és mentális felkészültség
„Nem tudnám megmondani, pontosan hány százalékát teszi ki a fizikai és hány százalékát a mentális felkészülés, de az ötven-ötvennel talán nem járok messze az igazságtól”
– mondja Sopronyi András, aki szintén tagja volt a magyar válogatottnak, amelyik a belgrádi világbajnokságon szerepelt. Úgy véli, a szabadtüdős merülés főként azokat vonzza, akik képesek befelé fordulni, meditálnak, figyelnek a testük jelzéseire, miközben elcsendesítik a külső zajokat – miközben feszegetik a határaikat. A sportág ugyanis a légzéstudatosságra épül.
„Korunk civilizációs ártalmai, a rendszertelen táplálkozás, a kapkodás, a rohanás a légzésünkre is kihat – nem tudunk úgy odafigyelni rá, mint a természetes, idilli környezetben. Ha tudatosítjuk ezt, ellazulhatunk, lelassíthatjuk a kilégzést, néhány szituációban ez a koncentrációt is segíti. Néha így kicsit talán megállunk. Nem véletlen, hogy az apnea szorosan kötődik a meditációhoz… “
– magyarázta Sopronyi.
Úgy véli: aki ki akarja maxolni az apneában rejlő lehetőségeket, az testtudatos, nyitott az immateriális világra, odafigyel az energiabevitelre, és szereti a természetközeliséget.
„Nem szabad pánikba esni harminc-negyven méter mélyen sem – a szabadtüdős merülés tulajdonképpen a nyugodtságra nevel.”
Apnea felkszülés keresztedzések
A fizikai állapot javítása érdekében a pilates, a jóga és a különféle törzserősítő gyakorlatok is sokat számítanak, ezek segítségével növelhető a teljesítmény.
Sopronyi a nOxygen Apnea Club égisze alatt oktatást is tart, az apnea ugyanis nem űzhető képesítés nélkül.
„Ennek a sportágnak ez az előszobája, olyan, mint a palackos merülés, papír nélkül nem lehet, mert nehéz biztonságosan végezni”
Egy levegő
Van, aki már gyerekként próbálgatja a fürdőkádban, hogy meddig bírja a víz alatt. Sopronyi szerint a legtöbb érdeklődőnek az a kiindulópontja, hogy nyaraláskor a tengerben szeretett víz alatt lenni.
„Úgy állnak hozzá, hogy jó volt ott lenn, akkor szeretnék még tovább benn tartani a levegőt, megtanulni, miként úszhatnak még mélyebbre úgy, hogy nyugodtak is maradnak a víz alatt. Ez nekem is izgalmas felismerés volt”
Az apnea három főbb szakága
- statikus
- dinamikus
- (tengeri) mélymerülés
- A statikus apneánál a versenyzők nyugalmi állapotban, a vízben lebegnek, és mérik, ki mennyi ideig bírja levegő nélkül.
- A dinamikus medencés apnea lényege, hogy a versenyző milyen hosszú távot tud egyetlen levegővétellel megtenni. Ezen belül több versenyszám létezik az úszásnemektől függően, valamint attól, hogy uszonnyal van uszony nélkül vág neki a kísérletnek a versenyző. Az uszony lehet bifin vagy monofin. Utóbbival gyorsabban lehet úszni – a két uszonytípus közötti különbséget szorzóval teszik semmissé.
- A harmadik változat a tengeri merülés, amelynek során kötél mentén úsznak le és fel a versenyzők. Ez esetben azt mérik, milyen mélyre tud merülni a versenyző úgy, hogy vissza is tér a felszínre segítség nélkül. Ennek is van uszonyos és uszony nélküli verziója.
A három irányzatban az a közös, hogy csak olyan kísérlet számít érvényesnek, amelynek végén a sportoló kiemeli a fejét a vízből, és néhány másodpercig meg is tartja, majd szóban és kéztartással is jelzi: „I am okay.”
„Alapvetően bárki kipróbálhatja az apneát, senkinek sincs előre a homlokára írva, hogy ő lenne a jövő apnea-világklasszisa. Ez a rejtett tehetségek sportága, sokszor csak több hónapnyi vagy -évnyi gyakorlás után vagy szinte a véletlennek köszönhetően derül ki valakiről, hogy benne van a kiugró teljesítmény”
Magyar sikerektől hangos a tenger mélye
Az Exatlonban vált országosan ismertté Korok Fatima, háromszoros világbajnok szabadtüdős mélymerülő. Inspiráló a története: szinkronúszóként kezdett, de nem tartották elég karcsúnak a sportághoz – végül anorexiás és bulimiás lett. Ezeken a nehézségeken átlendült, később azonban idegenvezetői munkájába temetkezett, nem figyelt oda magára, a súlya pedig 100 kiló fölé kúszott. Eltörte a bokáját, s hónapokra kidőlt – ez jelentette a fordulatot. Rádöbbent ugyanis, hogy a munkáján kívül más nincs az életében, ezért úgy döntött, új élményeket gyűjt. Elkezdett lefogyni, felépülése után pedig utazni, s ebben az időszakban szeretett bele a búvárkodásba. Időbe telt, mire összegyűjtötte a szabadtüdős merülés elsajátításához szükséges összeget, de annyira magával ragadta a búvárkodásnak ez az ága, hogy hamarosan teljesen be is szippantotta a szabadtüdős mélymerülő közösség, a tenger ölelése, a határtalan, mély kékség – no és a már-már addiktív zuhanás, szabadesés a vízben. Saját bevallása szerint sosem készült élsportolónak. Még akkor sem, amikor az apneával ismerkedett, de így alakult, s élvezi ezt az életet.