A Balatonon minden év április 1-től október 31-ig között aktív a vihar-előrejelző és viharjelző szolgálat. A balatoni viharok erősségét három kategóriába lehet sorolni: alapfok, első- és másodfokú viharjelzés kategóriába sorolt viharok.
ALAPFOK
Az alapfokú viharjelzés esetében a legerősebb széllökések a következő órákban várhatóan nem haladják meg az erős, 40-45 km/h sebességet. Alapfok esetén nincs fényjelzés, a viharjelző lámpa nem aktív.
ELSŐFOKÚ VIHARJELZÉS
Ha a szél erőssége várhatóan a 45 km/h – 60 km/h tartományba várható, életbe lép az elsőfokú viharjelzés, ilyenkor a viharjelző berendezés percenként 45-öt villan. Ebben az esetben úszni, csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. A szél irányát azonban figyelni kell, mert más hatása van az északi parton, ha éppen déli szél vagy északi szél fúj, hiszen bár erősödik a hullámzás, a déli szél a part irányába sodor mindent, míg az északi szél a tó közepe, a mélyebb részek felé sodorhatja a fürdőzőket vagy a vízijárműveket. A nagyobb hullámokban nehezen irányíthatók pl.: a gumimatrac, gumicsónak vagy más felfújhat eszköz.
MÁSODFOKÚ VIHARJELZÉS
Ha a szél erőssége meghaladja a 65 km/h-át, viharossá válik, ilyenkor lép életbe a másodfokú viharjelzés, a viharjelző lámpák percenként 90-szer villannak fel. A vihar rövid időn belül megérkezhet, a fürdőzés veszélyes lehet, el kell hagyni a vizet és tilos csónakkal és más vízi sporteszközzel a vízen tartózkodni – kivéve vitorlással. A másodfokú viharjelzést sok esteben könnyelműen veszik a fürdőzők, mondván tudnak úszni, vízbiztonsággal rendelkeznek. Ilyen mértékű viharos időjárásban kezd “porzani” a víz, a vízfelszín felett akár 40-50 cm magasságban is 80-90 % páratartalmú a levegő, nehézzé válik a lélegzés, ami akár fulladáshoz vezethet.
Kérjük legyetek figyelmesek és óvatosak. Bár csak egy tó, vegyük komolyan a Balatont!