Beköszöntött a hűvösebb idő, de ez nem jelenti, hogy nem lehet bringázni. Sőt! Ilyenkor a levegő tisztább, így a legtöbbször sokkal szebb fényviszonyoknál csodálhatjuk a tájat. Azonban ahhoz, hogy ezt gondtalanul élvezhessük, gondos tervezéssel készüljünk a túrára, a megfelelő téli öltözet a kulcsa!
A technikai ruházatok ára gyakran borsos, ezért az alábbiakban bemutatom a saját, az otthon föllelhető ruhadarabokon alapuló módszereimet.
Kirándulás közben – akár bringás, akár gyalogos – nekem bejött, ha az izzadás elkerülésére törekszem. Ezért egy túra során többször is öltözködöm: hosszabb emelkedők előtt leveszek egy réteget, vagy lehúzom a pulcsim cipzárát. Inkább egy hajszálnyit hűvös legyen, mint túl meleg.
Rövidnadrág ősszel
Amikor napközben meleg van, de a reggelek, esték csípősek, érdemes olyan ruhadarabot is betenni, ami az időjárást bentről szemlélve eszünkbe sem jutna. Ilyen esetemben a rövidnadrág. Gyakran furán néznek rám, amikor egy emelkedő tövében 10 fok alatt rövidre cserélem a hosszúnadrágot. Amint elindulok, testem átmelegszik, de elkerülöm a számomra kellemetlen izzadást. Fönt újra csere. Ha igényeljük, legyen nálunk váltás az alsóruházatból. Egy hosszú túra alkalmával, amikor a vége felé már a „fáradságos fázás” jön, egy pillanatot sem esik jól nedves ruhában tölteni.
Fontos a réteges öltözködés, mindig legyen mit le- és fölvenni, mert csak egy nagyon meleg réteget viselni nem hasznos, mert könnyen melegünk lesz, de levéve már fázhatunk. Én hátizsákpárti vagyok. Mindig van nálam esőkabát a táskára is, mert a téli, általában nedves-nyákos talaj fröcsköl.
Sok apróságról esett eddig szó, most nézzük, mit viszek magammal konkrétan
- Vízhatlan (nálam terepfutó-) cipő. Lehet, hogy saras környezetben kell tolnunk, vinnünk a gépet; legyen tapadás. Reggel, este nedves az aljnövényzet.
- Zokni: a lábfej lényegében nem mozog bringázás közben, így a legjobban tud fázni. Erre érdemes költeni, és egy igazán meleg zoknit vásárolni. A bicikliskamásli is hasznos: még egy réteg, ami enyhíti a szelet. Ebben segít valamelyest a cipő vízhatlan hártyája is. Egyéb esetben nekem a két réteg zokni közé húzott nejlonzacskó is bevált. Ezt a trükköt egy vendégemtől lestem el.
- Nadrág, ami az időjárásnak megfelelő. Ez a nesze semmi esete, de nincs mese, ki kell tapasztalni, hogy kinek milyenre van szüksége mínuszban, 0 és 10 fok között stb. Nekem nem fázós a lábam, egy tréning szinte mindig elég, de gyakran veszek/viszek alá egy jégeralsót, aláöltözőt, hogy biztosra menjek.
Inkább lányoknál, de megfigyeltem a lábszár fázását, amelyre egy kívülre húzott, majdnem térdig érő bokamelegítő kiváló, és a mozgásban sem zavar. Sokan hordanak testhezálló nadrágot, kívül rövidnadrággal. Nekem ez nem vált be, mert mindig inkább derék környékén van melegem. - A legalsó fölső réteg nálam is technikai szokott lenni. Általában hosszú ujjú síaláöltöző. Erre vehetünk egy trikót, az is egy (levehető) réteg, és még öltöztet is. Ezt lehetőleg végig cipzáros pulcsi követi, amelyből lehet több is. Én a polár, szűk magas nyakút szeretem. Zárórétegként vigyünk esőkabátot, amely nem csak a vizet, a szelet is kint tartja.
- Sál: ez nálam csősál szokott lenni, amelyet vagy alapból fölveszek, vagy csak akkor, amikor lekerül a szűk nyakú pulcsi. Ne hagyjuk szabadon a nyakunkat rövid időre se!
- Fej: a bukósisak alap. Mit veszünk alá? A fejem sem fázós, ezért én csak egy vékony nejlonsapkát hordok, ami takarja a fülem nagyját. Akinek fázós az arca, vegyen maszkot, akár símaszkot. Szemüveget mindig hordok, amelyet télen síszemüvegre cserélek. Ez letakarja a bukó- és a normál szemüveg közti részt, és a szemem sem könnyezik nagyobb tempónál. Síszemüveg hiányában egyébbel érdemes eltakarni a szemüveg és a bukó közti szabad homlokterületet.
- A kézfej is nagyon tud fázni, de a lábfejjel ellentétben a hosszabb kaptatókon fölmelegszik. Lefelé viszont kellemetlen egy átizzadt kesztyű. Érdemes többet vinni, hogy ezt is cserélgethessük. Jó lehet egy vékony alákesztyű és egy vastagabb, szélzáró kombinációja. Így le tudjuk venni a külső réteget fölfelé. Meglepően sokáig kitart a kesztyű belehelése is felhúzás előtt.
- Izolációs fólia és elsősegélykészlet – legyen nálunk, hogy ne legyen rá szükség!
Csalóka hőérzet
Ha nem egész napos kirándulást tervezünk, jóval kevesebb is elég: nem lesz akkora a hőingás. Egy-két órás tekerés esetén az sem baj, ha megizzadunk, és úgy maradunk, hiszen hamar melegbe érünk.
Hidegben kevesebbet izzadunk, és az ilyenkor mindig hideg vizet sem kívánjuk. Igyunk! Igyunk akkor is, ha nem vagyunk szomjasak, ami hidegben gyakori. Gyanús, ha pl. két-három óra alatt csak fél litert ittál meg. Érdemes meleg teát is bekészíteni, nagyon jólesik ilyenkor.
Befolyásolja a hőérzetet a hőmérséklet-változás tendenciája is. Az első meleg napsugarak tavasszal hamar levetetik velem a pulcsit, mégis az ugyanilyen erejű sugarak az ősz közeledtével nagyon kevésnek bizonyulnak, hiszen nyári meleghez szoktam. Tehát ne csak az abszolút hőmérsékletet vegyük figyelembe.
Aki ebájkozni indul
Egy kicsit hűvösebbre kell készülni, mint gondolnánk, mert a nagy emelkedőkön sem fogunk úgy kimelegedni, mint analóg bringán.
Szóval ne ijedjünk meg a hidegtől és a lista terjengősségétől sem, pár alkalom után mindenki tudni fogja, mire van szüksége a hideg túrák során. Addig pedig, amíg ez kiderül, inkább legyen nálunk még egy réteg, inkább cipeljük, mert sokáig fázni nagyon rossz.
Nekem is, aki a régimódi öltözködési vonalat képviselem, sok kifejezetten bringás darabom van, amelyeket csak biciklizéshez használok. A fenti „csináld magad” praktikák inkább azoknak szólnak, akik nem terveznek gyakran hideg túrákat, vagy még csak a szárnyaikat bontogatják e téren.
Már a fülünkön jön ki, tudom, de nincs rossz idő, csak rossz öltözet!
Szerző: Nagy Gyula
- A bringanatura alapítója
- Kerékpártúra-vezető
- Nyughatatlan felfedező
bringanatura – ebájkélménytúrák
https://bringanatura.hu
https://www.facebook.com/bringanatura
bringanatura@gmail.com
+36302587302