betöltés folyamatban...

Munkába bringával

2024.03.29.
Munkába járás bringával

Sokan kacérkodnak a gondolattal, hogy hétfő reggel energiától pezsegve érkeznek meg a munkahelyükre, és nem a sokadik kávé tartja bennük a lelket. Ehhez kiváló módszer lehet a munkahelyünk bringával való megközelítése. Persze nem árt ismerni hozzá néhány ökölszabályt, és persze egy-egy hasznos tipp is jól jöhet, hogy elkerüljük a tipikus hibákat. Nézzük is akkor, mi fán terem a városi bringázás, illetve a milyen ha  munkába bringával járunk!

Egyre többen használunk kerékpárt

Egy EU-s felmérés alapján Magyarországon az emberek 22%-a kerékpárt használ közlekedési eszközként tehát a munkába, iskolába járásra és egyéb helyek megközelítése céljából. Hogy miért választjuk egyre többen a kerékpárt? A válasz pofonegyszerű: jót tesz az egészségnek, időt és pénzt spórolunk vele, de akár edzésként is fel lehet fogni, amihez nem árt egy kulturált vizesblokk a munkahelyen. Szerencsére a teljes körű – jelen esetben mozgásbarát körülményeket jelentő – infrastruktúra kialakítására egyre több munkaadó szán nem kevés pénzt és energiát. Gondolunk itt a már korábban említett, tisztálkodásra alkalmas helyiségekre, kerékpártárolókra, öltözőszekrényekre, és sorolhatnánk még a végtelenségig.

Munkába jutás, útvonal

Ha még nincs meg a megfelelő bringa, és elsősorban munkába járásra használnánk, akkor az első és legfontosabb tanács, hogy a saját útvonalunknak megfelelő biciklit válasszunk. Nem mindegy tehát, hogy hegyvidékes területről kell bejárni, vagy sík utcákon tekerni, hiszen előbbinél az egysebességes ki van zárva, utóbbinál pedig kifejezetten praktikus. Nem utolsó szempont az sem, hogy murvás terepen vagy aszfalton vezet az utunk. A trekking vagy gravel azonban igazi jolly joker ilyenkor, mivel mindegyik felületen alkalmas a gyors tempóra. Ha pedig e-bike-kal rendelkezünk, akkor egyedül az akkumulátor töltöttségére kell tekintettel lenni, és átadhatjuk magunkat a „fun”-élménynek. 

Tárolás

Fontos szempont, hogy hol tudjuk tárolni a bringát, őrzött mélygarázsban vagy kinn, az utcán. Előbbi esetben akár drágább bringával is megoldható a dolog, de a lakat így sem kerülendő. A legfontosabb: mindig a vázat lakatoljuk! Sajnos a leggyakoribb tárolótípus úgy van kialakítva, hogy a kerekeket rögzítsük, de szerencsére egyre több helyen van modern állás, ahol a vázon keresztül biztosíthatjuk be kétkerekű útitársunkat. Érdemes egy U alakú és egy sodronyzárat is beszerezni, hiszen előbbivel a vázat, utóbbival a kerekeket tudjuk biztonságban. 

Karbantartás

Érdemes végiggondolni, hogy mennyit szeretnénk foglalkozni a bringánkkal. A legkevesebb karbantartást egy szíjhajtásos, agydinamós és agyváltós városi bringa jelenti, ezek azonban alsó hangon is 400.000 Ft-nál kezdődnek. Jó kompromisszum lehet viszont az egysebességes bringa, amennyiben komolyabb szintemelkedések nélkül abszolválható az útvonal. Nem meglepetés, de az olcsóbb új bringák több karbantartást igényelnek, hamarabb cserélendők rajta az alkatrészek, így gyakrabban kell majd szervizbe járni velük

Ruházat

A legtöbb bringásruházattal foglalkozó cég már külön, kifejezetten városi tekerésre fejlesztett szetteket is forgalmaz. Bukósisak, gatya, kabát, cipő – tehát tényleg mindenki megtalálhatja a számítását ezen a téren, és akkor sem kell megriadni, ha netán esős idő lenne, mivel valóságos poncsóarzenál áll rendelkezésre, legyen szó akár a színről, akár a minőségről. 

Ezt is olvasd el!
VÁROSI BRINGA KÜLÖNCÖK 2021.12.25
Kik azok, akik a piros lámpánál nem lépnek le a bringájukról, hanem lassan tekernek előre, esetleg hátra, és lehetőleg kerülik az álló helyzetet? Leginkább azok, akik egy sebességgel közlekednek. Fixi, single speed, cruiser az utcán -> városi bringa különcök

Hogyan tehetem munkába járóssá a bringámat?

Gumik

Amennyiben nem használjuk durva terepen a bringát, akkor feleslegesek a vastag, mélyen bordázott külsők. Egy mountain bike-ra is rakhatóak vékonyabb, kevésbé bordázott külsők, így máris gyorsabban szelhetjük a kilométereket. 

Csomagtartó, bringás oldaltáska

Egyszerű, de nagyszerű kényelemnövelő, ha a táskát nem a hátunkon, a vállunkon, de még csak nem is a kormányra szerelt kosárban hordjuk, hanem a csomagtartóra egy mozdulattal csatolható oldaltáskában. A komolyabb táskák teljesen vízállóak, és akár 10 kg-os súlyt is elbírnak. 

Sárvédők

Bár logikus lenne, hogy egy kerékpár alapfelszereltségébe beletartozzék a sárvédő, sok bringáról hiányzik ez a kiegészítő. Az ideális sárvédő könnyű, merev és hosszú, ami minden esetben megóv minket az útról felcsapódó víztől vagy sártól. 

Nincs más hátra tehát, mint útnak indulni a munkába, most már bringával!

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.