betöltés folyamatban...

Bringázz okosan – 10 hiba, amit ne kövess el!

2022.07.31.
Városi bringa

Akár kezdő, akár haladó bringás vagy mindig bringázz okosan, és az alábbi tíz hibát ne kövesd el… Szubjektív gyűjtemény, amelyet oktatásaim és a városbeli kerékpározás során szerzett tapasztalataim alapján állítottam össze. Okulunk és tanulunk.

#10 Rossz lakatolás

„Csak egy pillanatra ugrom be a boltba!”; „Ez egy jó környék és zárt lépcsőház!”; „Ez a bringa senkinek sem kellhet!”; „Innen jól látom a bringámat, nem kell lezárnom!” Bringatulajdonosok utolsó mondatai bringatulajdonosként… Mindig lakatold le a bringádat megfelelő, jó minőségű lakattal! Egy jó lakat akár több tízezer forintba is kerülhet, cserébe hosszú évekig hű társad – és a gépednek. 

#9 Nem nézni hátra

Kezdőtől haladóig, életkortól függetlenül gyakori hiányosság a bringások körében, pedig nem csak irányváltás előtt kell hátranézni, optimális esetben akár félpercenként ajánlatos meggyőződni a mögöttes forgalomról. Ha gyakorlás után sem vagy képes egy-két másodpercig teljesen hátrafordulva egyenesen haladni, akkor szerezz be egy bringás visszapillantó tükröt – jelentősen növeled vele a komfort- és a biztonságérzetedet. 

#8 Elhanyagolt kerékpár

Mivel a kerékpározás „a legolcsóbb közlekedési mód”, sokan úgy gondolják, elég megvenni a bringát – takarítani és költeni sem kell rá. Pedig a kerékpár élettartamát jelentősen megnöveli az ápolás és a kopó alkatrészek rendszeres cseréje – vagyis akkor úszod meg olcsón, ha menet közben költesz rá. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy egy jól karbantartott bringával tekerni kényelmesebb és a biztonságosabb is. 

#7 Járdázás

Széles a járda, lassan megyek, a gyalogosokra odafigyelek, túl nagy a forgalom – ilyen és hasonló érvek mentén tekernek a járdán sokan, leginkább azok, akik tartanak az úttest forgalmától. Pedig nemcsak a KRESZ alapján tilos járdán kerékpározni, de aki így tesz, rossz példát mutat a többi közlekedőnek is. Ráadásul a kereszteződésekben sem számít járdáról felbukkanó kerékpárosra egy autó vezetője… A járda a gyalogosoké, önbizalmat bringasuliban szerezhetsz. 

#6 Zebrázás

Évek óta tartó polémia a gyalogátkelőhelyen való bringázás kérdése: bár tény, hogy a KRESZ explicite nem tiltja a zebrán történő kerékpározást, és az is, hogy a rendőrség által is gyakran idézett „le kell szállni és áttolni” szakasz a lakott területen kívüli balra kanyarodást szabályozó előírás; mégis, a gyalogosokat semmilyen jármű nem zavarhatja a zebrán, ráadásul a kerékpárosnak gyalogátkelőhelyen nincs elsőbbsége

#5 Zene mindkét fülben

Érhető, ha egy hosszabb bringaútnak valaki fülhallgatóval indul neki, és háttérzenével színesíti az amúgy sem unalmas közlekedést. Van azonban egy kis bibi: ha szeretnénk is hallani, ami a fülünkben szól, a külvilág zajait bizony el kell nyomnunk (hangerőemeléssel vagy a külső zajokat kiszűrő fülessel). Ezzel viszont fontos (a közlekedés során szerzett információink 20%-át kitevő) ingerektől fosztjuk meg magunkat. Ha végképp nem szeretnél a város zajai mellett bringázni, hallgass zenét egy fülben, a másikat hagyd szabadon! 

#4 Jobbról való előzés

Ha van hely jobboldalt, miért ne előzném az előttem haladót jobbról? Túl azon, hogy a KRESZ bringával csak álló járművek mellett teszi lehetővé a jobbról előresorolást, ezzel olyan kockázatos helyre pozicionálod magad, ahol nem számítanak a jelenlétedre. Ne feledd, gépjárművel jobbra kanyarodáskor nem előírás a jobb tükör ellenőrzése; az anyósülésen utazók ritkábban néznek a tükrükbe kiszállás előtt, s a manővered megkezdésekor még széles sáv az autó jobb oldalán egy tizedmásodperc alatt tűnhet el, ha például a gépjármű vezetője előzékenyen el akar engedni egy, a bal oldalán érkező motorost…

#3 Pirosozás

Talán meglepetés, de „csak” bronzérmes a tilos jelzésen való áthaladás. Regényt lehetne írni az érvekből, amelyekkel a bringával közlekedők megindokolják saját pirosozásukat, ugyanakkor az is igaz, hogy a gyalogosok jóval nagyobb arányban követik el ezt a szabálytalanságot. Ha bringázol, csak akkor pirosozz, ha utálod a bringásokat: minden ilyen szabálysértés „a bringások” egészére süti rá ugyanazt a bélyeget.

#2 Rossz helyezkedés

2010 óta nem kötelező a szoros jobbra tartás kerékpárral – mégis sokan biztonságosabbnak érzik, ha a járdaszegélyt súrolva bringáznak. Pedig éppen fordított a helyzet: minél inkább a sáv szélén haladsz, annál kevésbé látnak, annál kevesebb helyed lesz egy váratlan akadály kikerülésére, és annál kisebb ívben fognak megelőzni. Tanuld meg, hogy milyen esetekben és hol érdemes beljebb húzódni, de parkoló autók mellett mindenképpen hagyj egy ajtónyitásnyi távolságot!

#1 Kivilágítatlanság

Magyarországon minden ötödik kerékpáros nincs megfelelő módon kivilágítva. Ez azért óriási probléma, mert lehet, hogy valaki a lista egyetlen hibáját sem követi el, sőt példamutatóan kerékpározik sokévnyi tapasztalattal, talán jogosítvány birtokában és remek helyismerettel, ám mindez semmit nem ér, ha láthatatlan a többi közlekedő számára. Vegyél lámpát, és használd, világos?!

Ezt is olvasd el!
FIXI - KI TEKER KIT? 2022.03.02
A bringaipar is csak olyan, mint autós testvére: elképesztő tempóban fejlődik. Az újdonságok egy része valóban hasznos, egy része nem, előbb-utóbb a vásárlóközönség eldönti, mire van szüksége. Mindamellett érdemes egy kicsit lassítani. Fék nélkül pláne. Bemutatjuk a fixi életérzést.

Szöveg: Árva János

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.