A jelen kor számára a kerékpározás már jóval több, mint egy szimpla mobilitási eszköz. Élmény. Ez a kulcsszó. Jönni, menni, engedni neki és világot látni. Mind lehetséges biciklivel, de olykor-olykor szükségünk van még egy-két dologra. Hova teszem a laptopom, ha munkába is két keréken szeretnék menni? Felverődik a ruhámra a víz. Belerepült a bogár a szemembe. A legfontosabb kerékpáros kiegészítők adják megoldást, nézzük is meg őket!
1. Világítás – látni és látszani
A lámpa – a sisakhoz hasonlóan – kiemelt szerepet játszik a biztonságos közlekedésben, így nem is kezdhetnénk mással a felsorolásunkat. Mint minden más terméknél, úgy itt is a használat mikéntjét kell megállapítani és aszerint mérlegelni a hogyan tovább-ot. Jelen esetben kétfajta kategóriából választhatunk:
Ha csak jó időben, világosban megyünk, akkor elég egy egyszerűbb típus, mely vagy elemes vagy USB-ről tölthető, viszont, ha már sötétben, esőben vagy hosszabb távon használnánk, akkor mindenképp fontos, hogy ne csak látszódjunk, hanem lássunk is! Ezek már 100 lumen feletti első lámpák lesznek. Mindenképpen érdemes minőségi gyártó termékeit választani, hiszen ezzel rengeteg felesleges kört spórolunk és természetesen – biztonsági kiegészítő lévén – jobb kezekben tudhatjuk magunkat. Példának okáért léteznek olyan intelligens rendszerek is, amelyek érzékelik, ha merül az akku, így ECO fokozatba kapcsolnak, hogy biztosan hazaérjünk még világítással.

Az igazán minőségi lámpák stabilan, több órán keresztül is egyenletes intenzitással működnek – úgyhogy semmiképpen sem adjunk ez alá! Főleg hogy a lámpa a legfontosabb kerékpáros kiegészítők egyike.
2. Javítókészlet
Nincs olyan kerékpáros, akit nem ért kellemetlen meglepetés, megoldhatatlannak tűnő helyzetben. Defekt, láncszakadás, kilazult csavar és még sorolhatnánk. A gyakorlottabbak gond nélkül orvosolják őket, de legyünk őszinték, a többségnek az elsővel is meggyűlik a baja. Nincs ezen mit szégyelni, de nem árt gyakorolni és felkészülni arra, hogy nincs minden sarkon kerékpárbolt, nem lehet mindig az ezermester haverokkal tekerni és különben se hagyjuk veszni a biciklizésre szánt időt.
Pár megfelelő miniszerszámmal és minimális kézügyességgel a leggyakoribb hibákat magunk is könnyen elháríthatjuk és folytathatjuk is a napi penzumot. A legfontosabb összetevői egy ilyen csomagnak:
- pótbelső vagy folt defekt esetére – ügyeljünk a megfelelő méretű és szelepű pótbelsőre és csere előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy a külső és a belső felülete meg lett tisztítva a defekt okozójától
- gumileszedő – itt az egyszerű műanyag pálcák tökéletesek, de érdemes több, mint kettőt magunknál tartani, mert együttes erővel hatékonyabb a külső köpeny elmozdítása
- kézipumpa – a hagyományos minipumpát CO patronossal is lehet helyettesíteni
- miniszerszám (láncbontóval) – itt olyan multi-tool-okat értünk, amik a mindennapi apró barkács dolgokhoz is jók, de kifejezetten kerékpáros kivitelű, összehajtható kivitelben kapható. Ezeken lapos- és csillagfejű csavarhúzó és különböző méretű imbuszok találhatóak.
- egyéb hasznos kis eszközök lehetnek a láncbontó szerszám, patentszem (lánchoz megfelelő), küllőkulcs, illetve nem árthat, ha van nálunk gyorskötöző vagy szigszalag is.
3. Szemüveg
Nem csak a napos időben fontos, hanem a szél, por, sár, kövek, eső és a bogarak ellen is hasznos! Fontos szempont, hogy megfelelően szellőzön, ne párásodjon, kényelmesen elférjen a sisaktól és legyen hova elrakni, ha éppen nincs rá szükség. Léteznek fotokromatikus (fényre sötétedő), HC (kiemelik a kontrasztokat), becsiszolt lencsés verziók is (szemüvegeseknek). Némelyikhez már jár automatikusan többfajta pótlencse és vannak sisakkal egybeépített verziók is. A választék tehát nagy, éppen ezért érdemes jobban utánajárni a témának, nehogy melle nyúljunk. Tanácsos a sisakkal együtt próbálni, a maximális komfort érdekében, továbbá a szár és az orr-rész illeszkedésére kell még feltétlenül oda figyelni.
4. Telefontartó
A telefonunkat már rég nem csak telefonálásra használjuk, hanem kismillió hasznos vagy éppen kevésbé hasznos dologra. Előbbiből jó néhány esettel találkozhatunk akár kerékpározás közben is. Navigáció, edzés appok, zene stb. Alapvetően kétféle megoldás létezik: csak telefontartó, ahol a telefont beszorítjuk valahová, ami a kevésbé stabil megoldás vagy egy különleges tokot kap, mellyel a kormányra tudjuk felrakni.

Előbbi metódus érhető tetten a MOL Bubikon, ami ugyan jó sok modellt lefed, de nagy hátránya a lassú le- és felhelyezés és a stabilitás. Ezzel szemben sokkal jobb választás az a fajta tartó, amikor a tokra ragasztunk egy tartó részt, amelyet aztán a stucnira rögzített adapter fogad be. Ez nagyon stabil és könnyen levehető, de új telefon vásárlásakor kezdődhet minden a legelejéről. Ez a ragasztós modelleknél 5-10 ezer Ft, a komolyabb forgatós, egyben tokkal ellátott modelleknél pedig a duplája. Utóbbiak tényleg nagyon jók, de ezt inkább a napi rendszerességű felhasználóknak ajánljuk.
Telefontartó táska esetében fedett helyen és egy átlátszó rétegen keresztül tudjuk irányítani az eszközünket. A tesztelés itt is kiemelten fontos, ugyanis nem megfelelő mret esetén nem tudjuk gördülékenyen kezelni a kijelzőt.
Nagyon jó és praktikus megoldás, hiszen a telefon mellett a kulcsot és pénztárcát is tudjuk itt tárolni és persze az sem baj, ha egy powerbankot is magunkkal viszünk.
5. Sárvédő
A legjobb és legegyszerűbb az, ha már gyárilag van rajta, de sokan csak utólag szerzik be, vagy csak időszakosan használják. Anyagát tekintve van alu és műanyag, a kezelésüket illetően pedig vannak állítható típusok melyek pontosan átveszik az adott kerék méretét, illetve a szezonálisan használtak, ahol nagyon fontos szempont a könnyű le és felszerelhetőség.
Mindegy, hogy sport, túra vagy munkába járás, csomagja mindig van az embernek legyen az kulcs, pénztárca vagy éppen hálózsák, akár laptop. A kerékpáron elől, illetve hátul már mindenféle méretű és fajtájú csomag szállítására van megoldás, anélkül, hogy az ember hátizsákot vinne magával. Könnyen rögzíthető, fix vagy levehető első, hátsó és oldaltáskák vagy kosarak közül is választhatunk. Ehhez fontos átgondolnunk, hogy mennyit és mikor használjuk őket. Nem mindegy, hogy csak egy fél óra erejéig vagy egy teljes napon keresztül vennénk igénybe és persze más hatások dolgoznak nyáron, esőben és télen is. Rengeteg lehetőségünk van, érdemes velük élni.
A legideálisabb választás talán a klikkes rendszerű, ahol egy kattintás alatt fent van a kosár vagy a táska. Ennek van azonban egy előfeltétele, mégpedig egy ilyen rendszerű csomagtartó és a megfelelő kialakítású táska. Érdemes ezeket választani, mert sok időt és vesződést spórolunk meg.