Ha van egy négylábú társad, akit amelyet szíved szerint mindenhová magaddal vinnél. És szeretnél kipróbálni valami igazán különleges mozgásformát, ahol a kutyád és te együtt mozoghattok, akkor próbáld ki a canicrosst! A canicross – a futás kutyával, a canine és cross country, azaz a kutya és a terepfutás szóösszetételről elnevezett kutyás sport, ahol a kutya egy rugalmas pórázzal húzza keresztül a terepen gazdáját. Ez a sport nem csak fitté, hanem erőssé és felelősségteljessé varázsolja a páros mindkét tagját.
Canicross , a sportág
Európában a szánhúzó kutyák nyárion is történő kiképzésének szükségességéből alakult ki. Az első canicross eseményre 2002-ben került sor, és azóta Európa-szerte hódítja meg a kutyatartó közösségeket. A sport szorosan kapcsolódik a bikejoringhoz, ahol a résztvevők kutyájukkal kerékpároznak, és a skijoringhoz, ahol a résztvevők inkább síelnek, mint futnak.
Fontos tisztázni, hogyha a kutyád kíséretében mész kocogni, az nem jelenti azt, hogy canicrossozol. A canicross ugyanis egy olyan speciális gyakorlat, amelyet meg kell tanítani a kutyának, és ahol a gazdi és négylábú barátja szoros párost alkotva mozognak, és a kutya húzással segíti gazdáját. Fontos különbség még, hogy ebben a sportban a futó egy beülőben van, és a kutyával egy rugalmas póráz köti össze. A szánhúzókhoz hasonlóan, tehát az állat húzza az embert. A gazdi feladata pedig, hogy tartsa a tempót kedvencével. Így sokkal nagyobb sebességgel tud haladni, mintha csak kocogna a szabadon futkározó kutya mellett.
„A canicrossban az a legjobb, hogy nem kell tapasztalt futónak lenned ahhoz, hogy élvezd a sportot.”
Kezdetben a canicross -kutyafajták azok voltak, amelyeket kutyaszánhúzáshoz használtak, mint például a malamut és a husky. A sport gyors fejlődésének köszönhetően mára már gyakorlatilag minden olyan kutyának ideális, amelyik szeret futni.
Fontos, hogy vegyük figyelembe a kutyusunk tulajdonságait!
Ahogy az embereknél is, az állatoknál is befolyásoló tényező a kutya életkora, aktivitása és temperamentuma. Egyes fajtáknak, mint például az agár, nem jelent gondot a hosszabb táv lefutása. A kisebb termetű mopsz esetében erről le kell mondanunk. Elengedhetetlen, hogy figyeljünk az ember és a kutya súlyának arányaira is: egy kis termetű kutya valószínűleg nem tudja majd kellőképpen húzni 100 százkilós kétlábúját.
A szívbetegségben szenvedő, túlsúlyos vagy csontproblémákkal küzdő kutyáknak ez az intenzív mozgásélmény nem ajánlott! A nyomott orrú fajtáknak, mint például az angol és francia bulldog, a légzési nehézségek elkerülése végett miatt szintén nem javasolható!
Canicross – a szabadidősport
A canicross űzhető szabadidősportként és versenysportként is, így, ha versenyzésre nem is feltétlenül alkalmas a kutyusod, de kellemes, közös időtöltésnek mindenképpen tökéletes mozgásforma! Mielőtt belevágnánk a canicrossba, kérjük ki az állatorvos véleményét is!
A canicrosshoz speciális felszerelésre van szükség. Egy jó terepfutó cipő mellett szükség van egy speciális canicross hámra, egy rugalmas összekötő pórázra, mely legalább 2 két méter hosszú, és egy széles, párnázott övre vagy canicross beülőre. Az összekötő póráznak köszönhetően nem kell kézben tartani a pórázt, így nyugodtan használhatunk túrabotot, vagy egyszerűen csak megkapaszkodhatunk a nehezebb terepeken.
A felszerelésen kívül, speciális képzésre is szükség van, amely megtanítja a kutyát az állandó tempó fenntartására a futás teljes időtartama alatt.
A képzés megkezdésekor a kutyának legalább egy évesnek kell lennie, c. Csak ezután vághatunk bele a közös edzésbe. Ennél a sportnál a kutya a vezető, a gazda pedig csak rövid parancsokat ad a számára, úgy mint; „jobbra”, „balra”, „húzz”, „állj”. Ahhoz, hogy a kutya megtanulja magát a húzást -– ami egyszerű sétáltatásnál nem kívánatos- –, egy másik ember segítségére lesz szüksége, aki elölről hívja, és megjutalmazza, ha húzni kezd.
Persze nem csak a kutyát kell képezni!
Ahhoz, hogy sikeres legyen a közös sportolás, a gazdinak is sok edzésre van szüksége. Végül is ő a páros gyenge láncszeme: a kutya ugyanis sokkal többet tud futni, mint mi!
Futás előtt érdemes egy bemelegítő sétát tenni, ahol a kutyánk elvégezheti a dolgát. Bár a gyakorlott canicross futók ritkán futnak egyenes terepen, kezdetnek mégis inkább ez ajánlott. Az egyszerűbb pályán könnyen összeszokhatnak a felek, és hozzászokhatnak a húzáshoz. Ez azokra a kutyákra is érvényes, amelyek bemelegítés nélkül is képesek akár azonnal 10 km-t szabadon futni. A táv és a terep nehézsége is folyamatosan növelhető.! Hogy a közös mozgás a lehető legbiztonságosabb és legegészségesebb legyen, nem csak az ideális terepviszonyokra, de a hőmérsékletre is figyelni kell. Maximum 18 fokban eddzünk a kutyával, hogy elkerüljük az állat túlhevülését. Nyáron célszerű a futásokat a kora reggeli vagy a késő esti órákra időzíteni, és mindig ügyeljünk rá, hogy a kutyánk kellően hidratált legyen. Lejtőn tartsuk magunk mellett vagy mögött a kutyát, mert ilyenkor a húzás könnyen eséshez vezethet.
Canicross – “állati sport”
Ez a sport egyelőre Belgiumban és Hollandiában a legkedveltebb, de folyamatosan hódítja meg a többi európai országot is. Népszerűsége már a tengerentúlra is elért, ahol amerikai sportújságírók a leggyorsabban növekvő futószenzációként hivatkoznak trá.! A Magyar Canicross Sportegyesület 1999-ben alakult. Alapítói elsősorban kutyás terepfutók és terepkerékpáros (bikejöring) versenyzők voltak. Az egyesület versenyzői a magyar élvonalba tartoznak, több országos bajnoki és Európa -bajnoki címet nyertek. Az egyesület az Európai Canicross Szövetség alapítói között volt. Két Európa Európa-bajnokságot rendeztek: 2004-ben Szilvásváradon es és 2009-ben Sopronban.
Induló tanfolyamokról, a Magyar Kutyasport Szövetség és a Magyar Canicross Sportegyesület oldalain érdemes tájékozódni. Az ő szervezésükben indulnak alapfokú canicross tanfolyamok, amelyek elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtanak a canicross versenysportról. A képzést a szövetség és az MCSE szakképesítéssel rendelkezői edzői és más szakemberei tartják. Az oktatásra a versenysport iránt érdeklődők mellett, „a kutyával való futás, mint a minőségi élet szerves része” téma iránt érdeklődőket is várják.