betöltés folyamatban...

Funkcionális edzőterem és az etikett

2022.07.29.
Edzőterem és etikett

A konditermi „etikett top 10”-listákkal tele az internet. Más irányt veszünk: az egyre népszerűbb funkcionális edzőterem és az ott betartani ajánlott illemszabályokat gyűjtöttem össze.

1. Tekintet

Ne nézz gyűlölködve arra, aki a súlyt akár a feje fölül dobja a talajra! Amit ő művel, az egy másik sportág, és nem feltűnési viszketegségtől szenved, csak épp a mozdulat szabályainak megfelelően dobja vissza a súlyt a földre!

2. Kereső tekintet

Ne utánozz másokat! Ha így választasz napi edzésprogramot, nagy hibát követsz el, és meg is sérülhetsz. Menj el szépen egy edzőhöz, majd ő elmeséli neked, hogy van ez az edzés dolog, és jó pár hónapra elegendő munícióval lát el.

3. Önfókusz

Ne másoknak eddz a teremben! Nem vagy érdekes, se különleges, egy vagy a többi sok ezerből, mindig lesz nálad erősebb, szebb, jobb. Nem társkereső hely. Eddz a céljaidért, amelyek az alábbiak lehetnek: egészségfejlesztés, teljesítménynövelés, esztétikai változás (jó, ha a sorrend is ez).

4. Ki keres kit?

Ha edzőhöz jársz, fogadd el, amit tanácsol, vagy legalábbis ne mondj neki kapásból ellent minden egyes alkalommal!

5. Okoskodás

Ha csoportos edzésre jársz, ne oszd az észt a többi tanítványtársadnak az edző helyett vagy háta mögött! Ha néha mégis tippet, tanácsot adsz, ügyelj rá, hogy az edző is hallja: tudjon róla, mert előfordulhat, hogy ami neked bejött, az az egyéni tulajdonságaidnak köszönhetően működött, a másikat viszont esetleg sérülésbe hajszolod a saját kis praktikáddal. Arról nem beszélve, hogy ő maga is utálhat téged azért, mert okoskodsz…

6. Türelem

Olyan nincs, hogy ma próbaedzésre jöttem, hátha tetszik, aztán itt se vagyok. Persze van, de az csak marketing. Ez sem az az emberi viszony, ami első találkozás után pontosan megítélhető. Adj két hónapot egy edzőnek! 

Ezt is olvasd el!
Edzők: segítők és nem őrök - edzőtermi kultúra 2020.09.21
A „gym fail”-videókban, azaz edzőtermi bakiparádékban összegyűjtenek minden olyan mozdulatot különféle szabad teremhasználókról, tehát open gymesekről, akik (feltehetően) nem edzővel, viszont szakszerűtlenül használnak eszközöket, beleértve a saját testüket. Ami sok esetben vérfagyasztó szakértői szemmel. Számos országban rég nem engedik meg, hogy valaki „csak úgy” lejárjon edzeni, mindenféle iránymutatás nélkül.

7. Egyenes beszéd

Ha edzőt váltanál, ne köntörfalazz! Mondd el, miért mész el, nem fog megtörni a kritikádtól. Tanulnia kell belőle, végső soron hálás lehet neked, hisz jobb edzővé válik általad. Ha viszont rövid időn belül „elfogyasztottál” két-három edzőt, érdemes magadba nézned.

8. Használd – és tedd vissza!

Sablon, de funkcionális teremben még borzasztóbb a hiánya: pakolj el magad után! Nem gond, ha akár többeszközös köredzést nyomsz, csak ne hagyj mindent szanaszét!

9. Alkalmazkodás

Mérd fel a terepet! Előfordulhat, hogy a teremben a helyi szabályzatnak megfelelően nem tartozol a „felsőbb kasztokhoz”, mert például napijegyes vagy, aki ma itt van, holnap már máshol, míg körülötted épp egy tízfős csoportos edzés zajlik két-három éve csatlakozott, elhivatott tanítványokkal. Ne lepődj meg, ha az adott teremben az ő edzésük (már csak az eszközlogisztika miatt is) előnyt élvez.

10. Ez nem verseny…

Ne versengj! Lehet motiváló valakinek az edzése, de spontán nem igazíthatod hozzá a saját edzésprogramod. Vedd magad komolyan!

 

Szerző: Szarka Ákos, a Tight Hold mozgásrendszer alapítója, személyi edző, oktató, világbajnoki bronzérmes, többszörös világkupa dobogós street workout versenyző.

Elérhetőségek: info@szarkaakos.hu, www.szarkaakos.hu, közösségi média: @szarkaakosworkout

További cikkek

Hiperbár oxigénterápia 2024.03.27
A búvároknak ismerősen cseng, de sokaknak talán Cousteau kapitány és hajója; a Calypso jut eszébe. Ám ennél jóval korábbra kell visszautaznunk az időben. Megismertetjük a hiperbár oxigénterápia erdetét és jelenét.
Pliometrikus gyakorlatok futáshoz 2024.03.26
A gyerekkorunkban anélkül, hogy tudatában lettünk volna, ösztönösen végeztünk erő-, sebesség- és mozgáskoordináció-fejlesztő gyakorlatokat. Ugráltunk, szökdeltünk, dobtunk, rúgtunk és másztunk. Ezek a pliometrikus gyakorlatok, a reaktív erőfejlesztő mozdulatok hozzájárultak az izomerőnk, a fizikai teljesítményünk és a robbanékonyságunk növeléséhez.
Kondiztunk egy ékszerdobozban > a V.30 Sportközpont 2024.03.24
2021-ben nyílt meg a V.30 Sportközpont. A többszintes multifunkcionális létesítményben a fitneszedzéseinket a konditeremben, a nyújtóteraszon és a skyteraszon is elvégezhetjük. A belvárosiak minden szolgáltatást kedvezménnyel vehetnek igénybe. (x) (X)

Ajánló

Hiperbár oxigénterápia 2024.03.27
A búvároknak ismerősen cseng, de sokaknak talán Cousteau kapitány és hajója; a Calypso jut eszébe. Ám ennél jóval korábbra kell visszautaznunk az időben. ...
Pliometrikus gyakorlatok futáshoz 2024.03.26
A gyerekkorunkban anélkül, hogy tudatában lettünk volna, ösztönösen végeztünk erő-, sebesség- és mozgáskoordináció-fejlesztő gyakorlatokat. Ugráltunk, ...
Kondiztunk egy ékszerdobozban > a V.30 Sportközpont 2024.03.24
2021-ben nyílt meg a V.30 Sportközpont. A többszintes multifunkcionális létesítményben a fitneszedzéseinket a konditeremben, a nyújtóteraszon és a skyteraszon is ... (X)
FELKÉSZÜLÉSI TIPPEK - EGYNAPOS BALATON-KÖR 2024.03.22
A Balaton-kör bizony 200 kilométer. Nem túl extrém edzésekkel földi halandók számára is teljesíthető egy nap alatt, de van néhány szabály, amelyet nem árt ...
Mi fán terem a cyclocross? 2024.03.20
Az országúti szezon végén a figyelem a kerékpározás téli alternatívájára, a cyclocross szakágra terelődik. A nagy sztárok miatt egyre nagyobb érdeklődés övezi a ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.