betöltés folyamatban...

Sebességnövelő edzések

2023.02.06.

Ha télen kitartóan gyűjtögettük a lefutott kilométereinket, jó alappal rendelkezünk az idényre. Ahhoz azonban, hogy feltegyük a koronát a felkészülésünkre, a gyorsaság terén is van tennivalónk. Sebességet növelünk.

1. Folyamatosan gyorsuló folyamatos futás

Kíméletes fajtája a gyorsító edzéseknek, főként, ha betartjuk azt a szabályt, hogy a maximális pulzuszónában semmi vagy csak nagyon rövid időt töltünk. Másfél órás edzés keretében laza első kilométerek után érdemes kilométerenként csak néhány másodperccel gyorsabban haladni, így a pulzust is fokozatosan feljebb tornázzuk. Heti egy-két ilyen edzés segít, hogy „ne fussuk el” a verseny első kilométereit. A futópadon végzett edzéseken a tempót lehetetlen elszúrni, a sebességnövelés finoman adagolható (akár 0,1 km/órával). A legkiválóbb távfutóknak nem derogál ilyen edzéseket végezni a futószalagon – nekünk, amatőröknek sem árt!

Ezt is olvasd el!
A futás biomechanikája 2022.11.08
Hogyan kerülhetjük el a túlterhelést? A válaszhoz tisztában kell lennünk néhány alapvetéssel, nézzük meg a futás biomechanikája alapjait.

2. Fartlek

Azaz iramjáték. Alapkövetelmény, hogy tisztában legyünk a pulzuszónáinkkal. Megfelelő bemelegítés (3–4 km fokozatosan felépített futás) után célszerű úgy váltogatni az iramot, hogy a savküszöb alatti folyamatos futást követően az intenzívebb szakaszban a savküszöb fölött néhány ütéssel lévő pulzuson haladjunk, majd álljunk vissza az eredeti ritmusra. Adjunk időt a szervezetnek, hogy a kritikus érték alá essen a pulzus. A fartlek normál esetben 8–10 kilométer. (A bemelegítéssel, 6-7-szer ismételt egy kilométeres küszöb alatti, majd 500 méter picivel küszöb fölötti futással és a levezető 1,5–2 km-es kocogással együtt 14–16 km-es edzést hozhatunk össze, amely komoly hatással lesz a sebességünkre.) Célszerű kisebb ismétlésszámokkal és rövidebb gyors szakaszokkal kezdeni.

3. Résztávozás

A legkeményebb és leghatékonyabb sebességnövelő edzésforma. Megfelelő bemelegítés (3–4 km fokozatosan gyorsuló, de a végére is csak közepes intenzitású futás) után célszerű 80–100 méteres, lendületes repülőkkel felkészíteni a szervezetet a rá váró „sokkra”. Általában 200-tól 1000 méterig terjedő távolságtartományban szokás ezeket az edzéseket végezni.  Heti egy alkalomnál több (az összes, a maximális zónában eltöltött időt figyelembe véve) 40 percnél hosszabb résztávozás nem igazán javasolható. A résztávokat a maximális zónában befejezve végezzük a futásokat, megfelelő időt hagyva a regenerációra. Egy kilométeres résztávokat alapul véve 500 méter laza kocogással vagy 200 méter lendületes gyaloglással a pulzus várhatóan visszaáll az aerob extenzív zónába. A fokozatosság fontos, a hetente patikamérlegen adagolt, egyre hosszabb résztávokkal végzett edzésekkel jelentős teljesítményjavulás érhető el, ha jól illeszkednek az edzésprogramba.

Szöveg: Marik Balázs

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.