betöltés folyamatban...

TELJESÍTMÉNYDIAGNOSZTIKA PROFIKNAK ÉS AMATŐRÖKNEK

2022.05.31.
teljesitménydiagnosztika

A teljesítménydiagnosztikától tudományos hangzása miatt sokan megrettennek. Mi ez a „titokzatos” szolgáltatás, amit egyre több sportoló vesz igénybe az országban? Hogyan szolgálja a teljesítménydiagnosztika az amatőrök és a profik sportcéljait?

A teljesítménydiagnosztika lényegében az emberi szervezet teljesítőképességének számszaki leképezése. A számokból lehet objektíven felállítani a személyre szabott edzéstervet. A diagnosztika éppen azért tud segítséget nyújtani a hobbi- és az élsportolóknak, mert az eredményeket mindig az egyénhez mérik.

Mi történik a teljesítménydiagnosztikán?

Maga a diagnosztika egy komplex állapotfelmérő folyamat. 

1. A mérés menete egy általános testösszetétel-vizsgálattal kezdődik, majd megnézik a légzésfunkciót, a vérnyomást, a vér oxigénszintjét, valamint az idegrendszeri működést, a nyugalmi pulzust és a laktátot. Ezeket követően jön a diagnosztika lényege, a terheléses mérés.

2. A terheléses mérés a sportági követelmények függvényében történhet 

  • kerékpáros ergométeren
  • futópadon

Lépcsőzetesen emelt terhelés mellett nézik a pulzust és a vér laktátszintjét. A terhelés addig nő, amíg a vizsgált sportoló eléri szervezetének maximális teljesítőképességét. Ez egyénenként különböző. 

3. A diagnosztika zárófázisában a pulzusmegnyugvás mérése (regenerációs értékek), illetve egy kontroll vérnyomás- és véroxigénszint-mérés történik. Ezt követi a részletes kiértékelés, amikor a mérést végző szakember összefüggésbe helyezi az adatokat és grafikonokat, ami a sportoló aktuális állapotát tükrözi jegyzőkönyv formájában.

Mi a célja és haszna a teljesítménydiagnosztikának?

Minden teljesítménydiagnosztikai vizsgálatnak a pulzuszónák feltérképezése az alapja, hiszen ebből lehet olyan objektív értékeken alapuló, személyre szabott edzéstervet kialakítani, melynek segítségével mérhető módon fejlődik a sportoló. 

Az adatok alapján lesz látható, mennyire kipihent, ezáltal mennyire terhelhető a sportoló, hol vannak a határai, és milyen edzésmunkát kell végeznie a későbbiekben, ami pedig időeredményben és leadott teljesítményben mérhető. 

A teljesítménydiagnosztika mindenkinek hasznos, bármilyen szinten is sportol. A kezdőket megóvja a nem hatékony edzésektől, a túlterheléstől és a sérüléstől. A haladóknak irányt mutat a továbbfejlődéshez, a profi pedig a legapróbb finomhangolásokat is el tudja végezni az edzésében, hogy toperedményt érjen el. 

Ezt is olvasd el!
WATTMÉRÉS - AZ AMATŐR SPORTOLÓ LEGNAGYOBB KINCSE AZ IDŐ 2020.10.22
Vincenzo Nibali, Peter Sagan, Joao Almeida, Valter Attila. Elég jó névsor? Az országúti kerékpározást figyelemmel kísérők számára mindenképpen, hiszen a Giro d’Italia sztárjairól van szó. De hogy jön ez a Sport&Move magazinba, amely bevallottan nem az élsportról szól? Mert a wattméres – az amatőr sportolók legnagyobb kincse az idő. 

A részletekben az ördög

A teljesítménydiagnosztika eszköz a tudatosabb és tervezettebb edzésmunka elkezdéséhez/folytatásához. Itt is a részletekben rejlik az ördög: a mennyiségi vagy a minőségi munka a hatékonyabb? Ezt honnan tudná eldönteni egy hozzá nem értő? Ezért fontos egy szakemberrel való állandó kapcsolat. A sportolók folyamatos visszajelzéseket kapnak az edzésmunkájukról, amelyek a pulzusóra által szolgáltatott adatokon alapulnak.

Sportolói visszajelzés nélkül egy edző is „csak” számokat lát az elemző szoftverben, melyek alapján ugyan lehet tervezni, de nem minden esetben működik hatékonyan. Gondoljunk bele, hogy egy hétköznapi embert mennyi idegi és fizikai terhelés ér az edzésen kívül (munka, család stb.), amelyek hatással vannak az edzéseire. Ha ezek mellett túl nagy mennyiségű vagy túl intenzív edzést kell végeznie, az kontraproduktív lesz. Ezért fontos a folyamatos kommunikáció.

A sportoló akkor lesz elégedett, ha megtérülni látja a befektetett edzésmunkát. Ha az autóját az ember autószerelőhöz viszi, vajon a legfontosabb értékét, a szervezetét miért ne bízná szakemberekre?! 

A pulzuszónák

  • Regenerációs zóna: a maximális pulzus 50–60%-a. Kemény és/vagy hosszú edzések után viszonylag rövidebb, 30–40 perces, maximum egyórás időtartamban szokás ebben a zónában edzeni. 
  • Extenzív zóna: a pulzus 60–70%, az energianyerés döntően zsírégetésből áll, így órákon át fenntartható optimális folyadék-, só- és minimális szénhidrátbevitel mellett.
  • Intenzív (vagy tempó-) zóna: a pulzus 70–80%. Jelentős a szervezet szénhidrát-felhasználása, de még oxigénadósság nélkül. Okos frissítéssel, a testsúly-kilogrammonkénti 0,8 gramm szénhidrát bevitele mellett, kellő edzéssel a hátunk mögött órákig képesek lehetünk ezt az állapotot fenntartani. 
  • Aerob-anaerob átmeneti zóna: a pulzus 80–90%. Már oxigénadóssággal kell számolnunk, az edzéseink 10-15%-át ebben végezve komoly javulást érhetünk el. 
  • Aerob (maximális) zóna: a legfelső pulzustartomány. Olyan mértékű tejsav halmozódik fel a szervezetben, amelyet hosszú idő alatt tud csak lebontani és újra „üzemanyaggá” formálni. Tartogassuk a versenyeink végére, a hajrá utolsó perceire. 
Ezt is olvasd el!
A ZÓNAALAPÚ PULZUSMÉRÉS A CSODAFEGYVER 2020.09.30
Belevágnál a futásba, de fogalmad sincs róla, hogyan kezdj neki? Mindenekelőtt vegyél egy pulzusmérő órát! Lehet high end vagy olcsó, letisztultan fekete, esetleg csajosan rózsaszín, amely passzol a futócipődhöz és a teljes szettedhez. A lényeg, hogy tisztában légy vele, mennyit ver a szíved percenként. Ha ez megvan, már „csak” a pulzuszónáid meghatározása van hátra, mert a pulzusmérés a csodafegyver!

Szöveg: Berkes Gábor

Fotó: ENSPORT

 

További cikkek

Indul a Giro d’ Italia, Valter Attilával a mezőnyben! 2024.05.03
Május 4-én szombaton megkezdődik az idei esztendő első nagy háromhetes körversenye, a 107. Giro d’ Italia. Az olasz körverseny egy Torino környéki dombosabb etappal indul. A mezőnyben olyan nevekkel találkozhatunk, mint Tadej Pogacar, Julian Alaphilippe és persze Valter Attila, aki egy év kihagyás után ismét a Giron próbálhat szerencsét. Nézzük is meg milyen útvonal vár a kerekesekre és hogy kik a favoritok!
Koffein: ellenség vagy szövetséges? 2024.05.02
Elsétálva a sportboltok koffeintartalmú zseléi, drazséi, gumicukrai, tablettái előtt, látva a versenyeken egyre sűrűbben használt koffeintartalmú frissítőket, felmerülhet a kérdés: mit jelent a koffein vagy akár a kávé nekünk, sportolóknak?
Saját testsúlyos edzés kislexikon 2. 2024.04.30
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon (2) fogalmait!

Ajánló

Indul a Giro d’ Italia, Valter Attilával a mezőnyben! 2024.05.03
Május 4-én szombaton megkezdődik az idei esztendő első nagy háromhetes körversenye, a 107. Giro d’ Italia. Az olasz körverseny egy Torino környéki dombosabb etappal ...
Koffein: ellenség vagy szövetséges? 2024.05.02
Elsétálva a sportboltok koffeintartalmú zseléi, drazséi, gumicukrai, tablettái előtt, látva a versenyeken egyre sűrűbben használt koffeintartalmú frissítőket, ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 2. 2024.04.30
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
Utcai sportok fesztiválja Budapesten - Olimpiai Kvalifikációs Sorozat 2024.04.29
Június 20-23. között a Ludovika Campuson mérik össze tudásukat a BMX freestyle, a breaking, a gördeszka és a sportmászás legjobbjai az első Olimpiai Kvalifikációs ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.