betöltés folyamatban...

Különleges téli túrák, hómentes napokra is

2022.12.08.
Vadludak Tatán

Most már nemcsak az időjárás jelzi a telet, de a naptár is. A havas örömökre a legtöbb helyen egyelőre még várni kell, de persze addig is lehet jó kis túrákat tenni a természetben.  Mi is ajánlunk hármat, ime akár hómentes téli túrák!

Téli evezés a Hévízi-patakon

Ha tél és túra, akkor az emberek többségének biztosan nem az evezés jut az eszébe. Pedig egy kenutúra ilyenkor is jó program lehet, pláne a Hévízi-patakon, amelynek egy szakasza télen is kellemesen meleg, ráadásul itt a látvány is különleges, hisz a hidegben misztikus párafelhő lebeg a víz felett.

Hévíz patak
Hévíz patak (forrás: heviz.hu)

A patak a Hévízi-tó alatti forrásbarlangban fakad, ahol egy hideg és egy meleg vizű forrás keveredésének eredményeként a barlangot elhagyó vízfolyás vize 38 fok körül van. A forrástól távolodva egyre hűvösebb a víz, kemény teleken az is előfordul, hogy baltával kell utat törni a kenuk előtt. De mivel a kemény telek egyre ritkábbak, így erre az élményre azért csekély esély van.

A Vidra Vízitúra csapata közel húsz éve szervez vízitúrákat a Hévízi-patakon. A közel három órás túra során a Hévízi-tótól Fenékpusztáig eveznek a résztvevők.  A téli időszakban minden szombaton, vasárnap és munkaszüneti napon van meghirdetett túra. Ezekre a napokra létszámtól függetlenül lehet jelentkezni, akár egy-két fő is tud csatlakozni.

További részleteket itt a linken találtok!

Tókerülés és vadlúdles Tatán

Tata mindig szép, de ilyenkor télen az Öreg-tavon és a környéken telelő vadludak tízezrei még tudják fokozni a kisváros vonzerejét. A vadludak napközben a környékbeli mezőkön táplálkoznak, este azonban visszatérnek a tóra, ami biztonságos éjszakázó helyet jelent számukra. Késő délutáni behúzásuk, illetve reggeli kihúzásuk gyönyörű látvány, amit nagyon nagy élmény a helyszínen végignézni.

A vadlúdlest érdemes összekötni egy városnézéssel, de körbe is sétálhatjuk a tavat, és felfedezhetjük Tata kevésbé ismert arcát is. A tatai Öreg-tó hazánk egyik legrégebbi halastava, a vár épületegyüttesét is magában foglaló völgyzáró gátja a 14. században létesült. Ezen a területen azonban már korábban is mocsarakkal ölelt tó volt, a környék bővizű forrásainak vize ugyanis ezen az alacsonyabb fekvésű területen gyűlt össze.

A tókör kicsit több mint 7 km, teljesen sík terepen vezet, és szinte végi van szilárd burkolatú gyalogút. Aki a vadludak délutáni behúzását szeretné megnézni, annak érdemes már fél 4 körül megérkezni a tóhoz, a program sötétedésig tart, de érdemes egy kicsit tovább is maradni, mert az is különleges élmény, ahogy az ember több tízezer vadlúd hangját hallgatja a teljes sötétségben. Aki vonattal jön, az a Tata-Tóvároskert állomáson szálljon le, az van legközelebb a tóhoz.

Télen is várnak a barlangok

A téli zimankóban nemcsak azért érdemes barlangi túrákat tenni, mert az mindig izgalmas kaland, hanem azért is, mert télen a barlangokban sokszor melegebb van, mint odakint, hisz lent állandóan 10 fok körül van a hőmérséklet.

Pálvölgyi barlang
Pálvölgyi barlang

Ha valaki Budapesten szeretne „barlangolni”, akkor a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság több látogatóhelyén is alámerülhet a föld alatti élményekben. A Pál-völgyi-barlang 500 méteres túrája során a cseppkövek és különleges sziklaalakzatok mellett ilyenkor télen alvó denevéreket is lehet látni. A barlang mellett nemrégiben adták át a Pál-völgyi-barlang Látogatóközpontot, ahol az egykori bányaőrház felújítása után egy interaktív kiállítást alakítottak ki. A barlangot 5 év alatti vagy 150 cm-nél kisebb gyerekek biztonsági okokból nem látogathatják.

A közeli Szemlő-hegyi-barlangba viszont kisebb gyerekekkel is mehetünk. A barlangtúra mellett itt is vannak egyéb programlehetőségek is. Interaktív kiállítás, 3D-s vetítőterem, a barlang feletti parkban pedig egy tanösvényt alakítottak ki.

Van még egy barlang Budapesten, ami kicsit kilóg a sorból, hisz azt a természet és az ember közösen formálta az idők során. A Budai Vár alatt húzódó 3 km hosszú Budai Vár-barlangban különböző hosszúságú túrákat tehetünk, és megtudhatjuk többek között, hogy a természetes eredetű barlangüregek hogyan váltak labirintus jellegű pincejáratokká, s hogy milyen módon hasznosították azokat a környék lakói.

Aki igazi kalandra vágyna, az benevezhet egy extrém barlangtúrára is a Pál-völgyi-barlangban. Az utcai ruha helyett ezt a túrát speciális overállban kell teljesíteni, mert itt bizony kúszni-mászni kell, a cél pedig a barlang legmélyebb pontjának elérése, ami 90 méterrel van a bejárat szintje alatt.

További részletek az extrém túráról itt!

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság barlangi túráiról itt tudtok tájékozódni: https://www.dunaipoly.hu/hu/helyek/bemutatohelyek/budai-var-barlang

Ezt is olvasd el!
Három szuper túra Budapest környékén 2022.09.29
Az ősszel együtt az igazi túraszezon is beköszöntött. Ez különösen a fővárosban érzékelhető, ahol ilyenkor látványosan megnő a kirándulók száma. Mi most három szuper túra helyszínt ajánlunk, amelyek Budapest közelében találhatók, de kevésbé forgalmasak, és remek célpontot jelenthetnek az őszi hétvégékre.

Szöveg: Tóth Judit

További cikkek

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok sokfélesége meglepő lehet. A középkorban az emberek különböző fizikai tevékenységeket űztek, legyen az hagyományos sport, lovagi gyakorlat vagy egyszerű szabadidős testmozgás.

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.