betöltés folyamatban...

BRINGAVÁLASZTÓ 2.

2022.04.01.
bringaválasztó

5 tanács a tavaszi kerékpárvásárláshoz! A jó idő beköszöntével sokakban elhatározássá érik a kerékpárvásárlás gondolata, de mielőtt belevágnánk egy impulzusvásárlásba, érdemes az alábbiakat végiggondolni.Itt a bringaválasztó 2. része!

Nincs olyan bringa, ami mindenre (is) jó!

Kerékpárvásárlás előtt gondoljuk végig, mire fogjuk leggyakrabban használni a bringánkat. Munkába járáshoz? Ha igen, milyen útvonalon fogunk haladni: sok hegymenet van benne vagy ellenkezőleg, hosszú kilométereken keresztül csak emelkedőmentes utakon haladunk? Esetleg csak hétvégi tekerésekhez a környék utcáin? Netán autóba vágjuk a család bringáit és nekiindulunk a Velencei-tó megkerülésének, nyaranta pedig kerékpáros nyaralásokat szervezünk? Ezekhez az utakhoz más „típusú” bringát érdemes választani, az úticélunknak és útvonalunknak leginkább megfelelő kerékpár a legjobb választás.

A legtöbb bringa átalakítható!

A fentieknek látszólag ellentmond azonban, hogy a legtöbb kerékpár kis mértékben átalakítható az igényeinknek megfelelően. Érdemes ezeket a szempontot is figyelembe venni, mielőtt a vásárlásra adjuk a fejünket. Egy profi országúti bringára nehezen szerelhető sárvédő vagy csomagtartó. Egy mountain bike széles gumijait általában gond nélkül cserélhetjük vékonyabbra, hogy aszfalton is kényelmes legyen vele pl. a munkába járás. Közlekedési célra a legmegfelelőbb típus a trekking, fitness és városi típusok, a vásárlást követően érdemes sárvédőt és csomagtartót szereltetnünk a drótszamarunkra, így évszaktól függően kényelmesen fogunk tudni naponta nyeregbe pattanni.

Nézz körül a bolhapiacon!

Pénztárcától függetlenül érdemes a használtpiacon is körülnézni: ma már óriási választék elérhető a használt kerékpárok piacán is, a néhány tízezer forintos lepukkant járgányoktól a több millió (!) forintos használt versenybringákig. Egy nagy hátránya/nehézsége van a dolognak: valamennyire értenünk kell a biciklikhez (vagy kell egy ismerős, aki ért hozzájuk) ahhoz, hogy jó ár-érték arányú bringához jussunk. A használtbringa-vásárlás előnyeit azonban hosszan sorolhatnánk, de elég annyi, hogy verhetetlen az ár-érték arányuk: a legolcsóbb új bringák áráért középkategóriás használt bringát vehetünk – előzőek 1-2 szezon után kidobhatók, míg egy jó használt bringa még 5-10 évig szolgálhat minket. Új helyett használtat venni ráadásul még környezetkímélő megoldás is.

A méret a lényeg!

Egy kerékpáron nagyon sok minden állítható, egy dolog azonban nem: a váz mérete. A nem megfelelő méretű kerékpár nemcsak kényelmetlen, hanem hosszú távon egészségtelen is a használója számára. Ezért nagyon fontos, hogy az interneten könnyen elérhető bringás mérettáblázatok alapján tájékozódjunk és a testmagasságunknak és belső lábhosszunknak megfelelő méretű kerékpárt válasszunk.

Elektromos vs hagyományos bringa?

Hollandiában már több elektromos kerékpárt értékesítenek, mint hagyományos bringát, s feltehetőleg a hazai e-bike eladások is megtöbbszöröződnek a következő években. A divathullámnak azonban csak akkor érdemes felülni, ha valóban szükségünk van e-bike-ra: pl. mert hegyvidéken lakunk, esetleg több tíz km-t tekerünk a munkahelyünkre. Az elektromos kerékpárok zöldebbek ugyan az autóknál, de nem annyira környezetbarátok, mint az „analóg” kerékpárok. 

Végül, de nem utolsósorban: ne feledkezzünk meg a kiegészítőkről!

Amikor végre valahára megtaláljuk a keresett kerékpárunkat és kifizetjük a tervezettnél általában jóval több pénzt is érte, hajlamosak vagyunk „letudni” a bringavételt és megfeledkezni a jó minőségű, elengedhetetlen kiegészítők beszerzéséről. Egy jó lakat, jó minőségű lámpák, esetleg egy jobb sisak együttesen a bringa árának 20-30%-át is kitehetik, aki viszont kimaxolja a büdzséjét a biciklijére, az lehet, hogy éppen ezeken a legfontosabb dolgokon fog spórolni. Kalkuláljuk bele ezeket a költségeket előre és ugyanolyan alapossággal nézzünk körül a kiegészítők piacán is, amilyen elánnal a vágyott biciklinket keressük!

Ezt is olvasd el!
TEREPTŐL A TÚRÁIG - BRINGAVÁLASZTÓ 1. 2022.03.26
A 90-es években minden alternatívára megoldáskész, vadul rugózó, recsegő-ropogó biciklik gurultak a kerékpáros-infrastruktúrától mentes hazai utakon. Mi maradt meg mára ebből, és miben léptünk előre? A kerékpárválasztás ma is sokaknak gondot okoz. Itt a bringaválasztó, segítünk!

Szerző: Árva János

További cikkek

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok sokfélesége meglepő lehet. A középkorban az emberek különböző fizikai tevékenységeket űztek, legyen az hagyományos sport, lovagi gyakorlat vagy egyszerű szabadidős testmozgás.

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.