Egyre népszerűbb a minifoci, az elmúlt években gyorsan fejlődő szervezett szakága lett a labdarúgásnak az egész világon. A minifutballt különféle változatokban játsszák a játékosok létszámától függően. Elsősorban füves és műfüves pályákon, de előfordul, hogy teremben, ritkán akár betonon is. Manapság talán a legelterjedtebb szabadidős sportág, sok millió amatőr játszik rendszeresen. Ez a minifoci.
A sportág eredete
Alapvetően a nagypályás labdarúgás versenyrendszerében működő bajnokságok és kupák mérkőzésein százmilliók szurkolnak hétről hétre, de ha összevetjük, hogy egy meccsen 20-30 ezer szurkoló figyeli 22 játékos passzolgatását, akkor érzékelhetjük a „profi” (igazolt) játékosok és az amatőr labdarúgók tömegei közötti arányokat. Az amatőrök és az alkalmi játékosok, a sportolni vágyók körében is már a labdarúgás korábbi időszakaiban is megvolt az igény az egymás közti, akár tét nélküli, önfeledt focizásra, a közösségi sportélményre. A lehetőségek korlátozottak voltak, hiszen a nagypályákra nem jutottak fel, és valószínűleg sokuk kondíciója, játékoskvalitása sem tette lehetővé az élvezetes, könnyed nagypályás futballozást. A labdarúgás angol eredetű sport, hagyományos szabályrendszerrel, mégis hamar elengedték a szigorú szabályokat, hiszen egy parkban pár játékossal is élvezetes lehet a foci. Nem véletlen, hogy minden grundon, minden utcasarkon gyerekek, felnőttek rúgják a bőrt.
Hazai minifoci
Magyarországon a 20. század második felében a politikai vezetés többek között a közösségi sportban látta a különféle társadalmi csoportok, munkahelyi közösségek összekovácsolását (és ideológiai nevelését is…), ezért különböző formákban, például sportpályák építésével és működtetésével segítette elő a szervezett kispályás labdarúgás lehetőségeit és a bajnokságok elindítását.
A 80-as években a kispályás labdarúgás rendszere gyökeresen megváltozott, a belga alapokra épülő minifutballt leváltotta a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) által támogatott futsal (4 + 1)-rendszerű kispályás labdarúgás. A hazai szövetségben (MLSZ) is megalakult az országos kispályás bizottság, amely a futsallal és a strandlabdarúgás megszervezésével kezdett foglalkozni.
A lelkes, nem igazolt amatőrök továbbra is a kispályás focit kedvelik, és százezrek játsszák rendszeresen a saját bajnoki rendszerükben. Hivatalos megfogalmazásban úgy is mondhatnánk, az 5 + 1-es kispályás labdarúgás a futsal kialakulása után is töretlenül fejlődött, népszerűsége cseppet sem esett vissza.
Először 1990-ben alakult meg az országos hatáskörrel rendelkező Országos Mini-futball Szövetség (OMFSZ), majd 2015-ben alakult újjá és ekkor nyert tagfelvételt az Európai Minifutball Szövetségbe (EMF) is. Válogatottunk ebben az esztendőben már Európa-bajnokságon szerepelt. A horvátországi kontinenstornán egészen a negyeddöntőig jutottunk.
Hazai amatőr bajnokságok rendszere
A minifoci mint sport lényege, hogy nagyjából azonos szabályok között, de rugalmasan, a körülményekhez igazodva is lehessen meccseket játszani, és az ott elért eredmény és a teljesítmény is összemérhető legyen.
A leggyakoribb minifoci-mérkőzéssorozatok a városi vagy megyei szintű (lokálisan szervezhető) bajnokságok, természetesen a legfontosabb az országos bajnoki cím elnyerése.
Magyarországon az év négy legfontosabb minifoci-eseménye:
- Nyugat-magyarországi bajnokság
- Kelet-magyarországi bajnokság
- Budapest-bajnokság
- Hungarian Open
FINAL4
A négy torna győztese vesz részt a Budapesten megrendezendő FINAL 4-en.
A döntő győztese nemcsak az adott év bajnokának mondhatja magát, hanem kvalifikációt is nyer az őszi EMF Bajnokok Ligájába is.
A minifoci-BL 24 csapatát hat négycsapatos csoportba sorsolják, ahol az első és második helyezettek továbbjutnak a kieséses szakaszba, Magyarország két csapatot indíthat.
Minifociszabályok
A minifoci szabályai hasonlítanak a futsalhoz, néhány különbséggel; a legfontosabb, hogy a szervezők az adottságokhoz mérten határozhatják meg a végleges lebonyolítást az alábbiak figyelembevételével.
Játéktér: minimum 18 m × 38 m, maximum 26 m × 50 m
Játékidő: minimum 2 × 10 perc
Csapatok: 5 + 1 játékos
Labda: 5-ös méretű
Cipők: terem- vagy ún. hernyótalpas (teremben csak az előbbi)
- A bedobást a labdarúgáshoz hasonlóan itt is kézzel végzik.
- A minifociban sárga lapot adnak a durvább szabálytalanságnál, esetenként 2 perc kiállítást, illetve végleges kiállításnál piros lapot. A véglegesen kiállított játékost 5 perc után lehet cserejátékossal pótolni.
- A játékosok cseréje a cserezónában történik, korlátlan alkalommal lehetséges, és ún. „repülőcsere” van!
- A büntetőrúgást a kaputól 7 méterre lehet elvégezni.
Fotó: Kamionkupa 2023