betöltés folyamatban...

FELKÉSZÜLÉSI TIPPEK – EGYNAPOS BALATON-KÖR

2024.03.22.
Balaton-kör

A Balaton-kör bizony 200 kilométer. Nem túl extrém edzésekkel földi halandók számára is teljesíthető egy nap alatt, de van néhány szabály, amelyet nem árt betartani. Összeszedtük őket.

1. Bringa

Nem kell több százezer forintos gépet venni hozzá, de ne is a tárolóból tíz év után elővett, „lelakott” bringával vágjunk neki a felkészülésnek és az útnak. Az országútival leszünk a leggyorsabbak, de egy jól szervizelt trekking vagy MTB is tökéletes választás. Fontos a jó geometria és a pontos ergonomikus pozíció (ülés- és kormánymagasság) beállítása, hiszen 200 kilométeres Balaton-kör egy hobbibringásnak nettó tíz órát is jelenthet, ami fenékpróbáló időtáv.

2. Útvonal és szintrajz

Légy velük tisztában, hogy be tudd osztani az erődet! A tavat célszerű az óramutató járásával megegyező irányban megkerülni. A déli parton két jelentős emelkedő található. Ha Siófokon a víztoronytól indulunk, akkor 17 km után jön az egy kilométer hosszú szárszói „fal”, majd 63 km után a balatonszentgyörgyi 2,5 km hosszú, elnyújtott emelkedő. Keszthelyig többé-kevésbé lejt az út, nem árt szusszanni egyet, hogy aztán az északi parton szinte végig hullámzó utat bírjuk szuflával. Ikonikus emelkedő a füredi 146 km után, és 180 km környékén az akarattyai, amely ráadásul durván meredek, cserébe 2,5 km hosszú. A déli partra fordulva Balatonvilágos környékén még vár ránk egy-két olyan kaptató, ahol elengedhetetlen a 36-28-as áttétel is!

3. Balaton-kör felkészülés

200 kilométeres Balaton-kör elsősorban nem izomzatilag – persze úgy is – megterhelő, hanem anatómiailag. A fenekünk a projekt legkényesebb pontja, amit csak sok-sok egyben letekert kilométerrel lehet megedzeni. A nyak magasban tartása, valamint a csuklók számára a folyamatos támaszkodás is komoly kihívás. Ha egy kisebb könyöklőt fel tudunk szerelni a kormányra, az az utóbbiaknak nagy segítség.

4. Tekerj!

A bringázás nem teremsport, a legaprólékosabb tervezés esetén is belefuthatunk egy-egy záporba vagy heves széllökésbe. Vagyis a nagy túra előtti évben célszerű minden időjárási körülményt számításba venni, és ezek között is pedálozni a szabadban.

Ezt is olvasd el!
Balatoni látnivalók 2023.07.06
Nézzük a balatoni látnivalókat! Míg a Kékszalag vitorlásai a habokat szelik, szurkolóként a várakozás izgalmát érdemes a tóparti településeken tett sétával levezetni. Meglepően sok érdekes épület, történet és természeti ritkaság is az utunkba akadhat. Nézzük a balatoni látnivalókat!

5. Frissítés

Habár csábító, nem feltétlenül a Baricska csárda elsőrangú füstölt csülkös babgulyása a legjobb választás az elvesztett kalóriák pótlására. A megfelelő, gyomorbarát izoitalok, zselék vagy energiaszeletek kikísérletezését célszerű a felkészülés során megejteni az egyre hosszabb és hosszabb távú alapozó tekerések során. Nagyon fontos szabály, hogy a túrán új frissítőt ne próbáljunk ki, mert nem tudhatjuk, hogyan reagál rá a gyomrunk!

6. Ruházat

A nyári melegben ajánlott a jól szellőző technikai anyagból készült bringásmez. Ha nincs bringára csatolható táskánk, a mez hátsó zsebeiben elfér a pótbelsőn, pumpán, kerékleszedő szetten túl egy-két extra kulacs, zselé vagy energiaszelet is. A kerékpárosnadrág jól szellőző legyen, de betéttel ellátva, hogy a nyereg a lehető legkevésbé törje fel a hátsónkat! A bukósisak eleve kötelező, a stoplis bringáscipő csak erősen ajánlott a hatékonyabb tekerés érdekében, a tenyérnyire összehajtható esőkabát pedig jól jön, ha a Bakonyból váratlanul lezúduló főn szél esőt hozna magával.

Szöveg: Marik Balázs

További cikkek

Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ultrafutás és az egészség összefüggéseiről a szakértők.
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen akkor, ha rendszeresen mozog, sportol. A helytelen légzés ugyanis nemcsak nem használja ki a tüdő teljes kapacitását, de az idegrendszer is rendellenes terhelésnek lesz kitéve, sőt, akár fizikai tünetek is jelentkezhetnek. Ezért fontos a légzés szerepe a mozgásban és a sportban!
Balatonfelvidék - felfedezésre váró eldugott kincsek! 2024.04.12
A Balatonfelvidék gazdag történelmi és természeti kincseket rejt, amik kiváló lehetőséget kínálnak a kirándulások és túrák szerelmeseinek. Számos eldugott helyszín vár felfedezésre, miközben a lenyűgöző táj és a változatos látnivalók megnyugtatják a lelket és feltöltik a testet. Tekintsük át ezeket a kihagyhatatlan célpontokat a Balatonfelvidéken!

Ajánló

Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...
Balatonfelvidék - felfedezésre váró eldugott kincsek! 2024.04.12
A Balatonfelvidék gazdag történelmi és természeti kincseket rejt, amik kiváló lehetőséget kínálnak a kirándulások és túrák szerelmeseinek. Számos eldugott ...
Bye Bye integetőháj 2024.04.10
Az integetőháj, más néven tricepsz háj vagy karizomháj, rengeteg embert érint világszerte. Ez az extra zsír a karok hátoldalán és alján található, és gyakran okoz ...
Milyen zenéket hallgatunk sportolás közben? 2024.04.08
A sportolók két táborra oszthatók: zenére vagy zene nélkül sportolnak. Előbbiek a hangulatot, az ütemet, illetve a zenehallgatással kizárt külvilágot említik ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.