betöltés folyamatban...

FIXI – KI TEKER KIT?

2022.03.02.
fixi

A bringaipar is csak olyan, mint autós testvére: elképesztő tempóban fejlődik. Az újdonságok egy része valóban hasznos, egy része nem, előbb-utóbb a vásárlóközönség eldönti, mire van szüksége. Mindamellett érdemes egy kicsit lassítani. Fék nélkül pláne. Bemutatjuk a fixi életérzést.

Az egyszerűség élvezete, a funkcióra kihegyezett eszköz használatának öröme az, ami valószínűleg megfogja a fixiseket. A fixi tulajdonképpen a legegyszerűbb megvalósítható bringa, neve az angol fixed-gear kifejezésből ered. Nincs váltó, sem teleszkópok, fék, de még szabadonfutó sem, vagyis a fixit legalább annyira tekerik, mint amennyire a fixi tekeri az embert. A racsnimechanika hiánya miatt az ilyen bringa örökhajtós, vagyis ha abbahagyjuk a tekerést, a pedálok forognak tovább. Komoly önuralom kell, hogy a fiatalkori beidegződést a szabad gurulásról elfeledjük…

 

Ha elrontod, csattansz

Mivel a hithű fixis a fékeket is lekapja, csak a pedálokkal való ellentartás marad, ha a lassítás a cél. Ha blokkolni kell, az egyszeri fixis skidel. Persze felmerül a kérdés, miért is jó önmagunk permanens szívatása? Illetve pont ez a lényeg, vagyis hogy a fixi műfaj kedvelői nem szívásnak, hanem kihívásnak, a legtisztább bringás élménynek élik meg a fixizést. Egyfelől komoly fizikumot igényel, ha valaki ugyanazzal az áttétellel teker síkon, mint amivel meredek utcákat mászik, másfelől a lényegesen hosszabb fékút miatt sokkal jobban kell figyelni a forgalmat, előrébb kell gondolkodni, hiszen a forgalmi helyzetek megoldására kevesebb a hibalehetőség. Ha elrontod, csattansz. 

Épp emiatt megkérdőjelezhető, hogy a városban ideálisnak gondolt fixi tényleg jó megoldás-e, hiszen a zsúfolt, forgalmas környezetben fordul elő leginkább, hogy hirtelen kéne megállni. Az már szinte mellékes is, hogy a KRESZ sem feltétlen barátja a féktelen bringáknak. 

Fixi a hasznos igénytelenség

Természetesen a fixi mellett is lehet hozni érveket. Például könnyű, hiszen minden, ami miatt egy bringa nehéz, az ezekről a gépekről hiányzik, az építők tényleg csak azokat az alkatrészeket tartják meg, amelyek elengedhetetlenek a hajtáshoz és a haladáshoz. Ugyanez igaz a megbízhatóságra és a jó értelemben vett igénytelenségre: nem kopik el a fék, nem állítódik el a váltó. Egyedül a láncot kell néha kenni, a skideléstől gyorsabban kopó hátsó gumit cserélgetni, és amíg a gazdája bírja, a fixi jó eséllyel gurulni fog. Szintén az egyszerűség folyománya, hogy a tolvajok számára egy ilyen bringa teljesen érdektelen, amire egy kopottasra fényezett vázzal, réginek látszó alkatrészekkel még rá is lehet játszani. 

Akárhogy is, a fixi olyan buli, amelyen nem bukik nagyot az ember, ha pár hét után úgy érzi, mégsem jön be. Viszont kezdésként érdemes elkerülni a városi forgatagot, és inkább kihalt helyen, placcon gyakorolni, mire sikerül elsajátítani az örökhajtás reflexét. Különben a pedál tekeri a bringást…

30 ezerből bringa 

Aki szereti a kihívást, hagyományos vázakat is fixivé alakíthat, amihez csak hegesztésre van szükség: a hátsó kerék tengelyét befogadó elemet kell vízszintes csúszópapuccsá alakítani, hogy így lehetőség nyíljon a láncfeszesség beállítására, hiszen eltűnik a váltó, amely alapesetben feszítene. Utána csak egy olyan kerékagy kell, amelyre fix lánckerék fogatható, és a felesleg lefosztása után tulajdonképpen kész is a bringa. Ha az ember nem válogatós, és valamennyire egy szerszámos ládában is eligazodik, használt alkatrészekből 30 ezer forint alatt is összerakhat egy megbízható gépet. Aztán vagy megjön az erőnlét és a gyakorlat, vagy nem.

Vérükben a verseny

Ahol bringás futárcégek működnek, ott előbb-utóbb kialakul a fixis közösség, melynek tagjai a találkozókon túl versenyeket is tartanak. Ezek az Alleycat-futamok, amelyeket szinte mindig városban rendeznek, gyakran egyáltalán nem legális módon. A résztvevőknek ellenőrző pontokon kell áthaladniuk, de előfordul, hogy a szervezők ezek helyét csak a rajt előtti percekben közlik, így a bringás intuícióin múlik, hogy megtalálja a leggyorsabb útvonalat, de van olyan alfaja a versenynek, amelyben az ellenőrző pontokon különféle trükköket és feladatokat kell végrehajtani.

Ezt a cikket is olvasd el >>> VÁROSI BRINGA KÜLÖNCÖK

Szöveg: Sturcz Antal

További cikkek

Munkába bringával 2024.03.29
Sokan kacérkodnak a gondolattal, hogy hétfő reggel energiától pezsegve érkeznek meg a munkahelyükre, és nem a sokadik kávé tartja bennük a lelket. Ehhez kiváló módszer lehet a munkahelyünk bringával való megközelítése. Persze nem árt ismerni hozzá néhány ökölszabályt, és persze egy-egy hasznos tipp is jól jöhet, hogy elkerüljük a tipikus hibákat. Nézzük is akkor, mi fán terem a városi bringázás, illetve a milyen ha  munkába bringával járunk!
7 különleges kerékpárút – nemzetközi kitekintés 2023.08.02
Készen állsz arra, hogy nyeregbe pattanj, elengedd a féket, és olyan élményekben legyen részed, amelyeket máshol nem tudsz átélni? Akkor készítsd össze a bicódat, és fedezd fel az általunk összegyűjtött 7 kerékpárút valamelyikét!
Címvédést hozott az idei Tour de France! 2023.07.26
A dán Jonas Vingegaard győzelmével zárult a 110. Tour de France, így zsinórban második elsőségét szerezte a Jumbo-Visma versenyzője. Vingegaard legnagyobb kihívója ezúttal is Tadej Pogacar volt. Ő májusban elszenvedett csuklótörése ellenére sokáig szorongatta a dánt, de végül teljesen elfogyott. A két klasszis összecsapása mellett kimondottan izgalmas versenyt hozott minden egyes szakasz – nézzük is miként zajlott az idei francia körverseny!

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.